Bazı devlet kurumlarında elektronik imza uygulaması ve karşılaşılan sorunlar
Electronic signature application in some pubic institutions and problems of elekctronic signature usage
- Tez No: 256133
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, elektronik imzalama prosedürü, kullanılan algoritmalar ve bunların bazı devlet kurumlarında uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Ülkemizde elektronik imzalar gerçek kişilere verilmektedir, henüz tüzel şahıslar için bir kanun bulunmamaktadır. Fakat kurumsal olarak kullanılan elektronik imza örnekleri yaygınlaşmaktadır. Örneğin bazı GSM operatörleri (Turkcell ve Avea), Nitelikli Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olan TÜBİTAK/UKAE, e-güven, e-tugra vb. firmalarla işbirliği yaparak bazı kamu kurumlarıyla elektronik imza uygulamaları yürütmektedir. Bu kurumlar arasında birçok bakanlıklar, büyük şehir belediyeleri, müdürlükler, bankalar bulunmaktadır.Bu tezde, bazı kurumlara bizzat gidilerek veya online olarak elektronik imza uygulamaları ile ilgili bilgi alınmış, nelerin/nerelerde kullanıldığı, sistemin genel olarak nasıl çalıştığı ve geçerlilikleri, karşılaşılan sorunlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca bu inceleme sonucunda elektronik imzanın yeterince kullanılmadığı saptanmıştır. Çağdaşlığı yakalamak ve geri düşmemek için devlet ya da özel tüm kurumlarda elektronik imza uygulamasına geçilmesi zorunlu bir olgudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic signature procedure, the algorithms that are used and the problems of electronic signature usage in some public institutions are analyzed. In our country, electronic signature has been allowed to people, and there have not been any laws for artificial people yet. However, electronic signature models that are institutionally used have increasingly been expanding. For instance, by cooperating with Electronic Information Security Corp. (E-Güven), TurkTrust etc., some GSM operators (Turkcell and Avea) and Governmental Certification Center (TÜBİTAK/UKAE) as an Electronic Communications Service Provider (ECSP) carry out electronic signature applications with some public institutions. Of all these institutions, there are a number of ministries, metropolitan municipalities, directorships and banks.In this thesis, after researching about electronic signature applications through visiting some institutions and/or via online communication, it is circumstantially explored how the system is generally operated; what the admissibilities are; and which problems are encountered. Additionally, it is proved that electronic signature is not efficiently used in the institutions as a result of this study. Electronic signature application is a must in all of public and private institutions in order to contemporize the foundations of a society.