Çoklu puan türüne göre öğrenci yerleştirme sistemi tasarımı
Student assigment according to multiple mark types
- Tez No: 256141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilginin toplanması, işlenmesi, dağıtılması ve saklanması günümüz bilgi toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Çünkü günümüzde temel zenginlik kaynağı bilgidir. Endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçiş sırasında tüm devletler kurum ve kuruluşları ile e-devlet yani sayısal devlet yapısına geçmek için büyük kaynaklar ayırmaktadırlar. E-devlet projesi kapsamında ülkemizde öncelikli olarak vatandaşların bilgilerinin tutulduğu mernis projesi ile başlamış ve bu sarmal olarak diğer projeleri beraberinde getirmektedir. Artık farklı yazılım projelerinin bir birleri ile haberleşerek veri alış verişinde bulunmaları ve bilginin doğru işlenmesi günümüz projelerinin gereklerindendir. Bu tez çalışmasının amacı E-devlet projelerinde biri olan MERNIS projesi ve ÖSYM sistemi ile entegre çalışabilen, verileri kaynağından çeken çoklu puan türüne göre değerlendirme ve yerleştirme yapabilen bir yazılım projesi geliştirmektir. Geliştirilen projenin alfa testi Beykent Üniversite'sinde 2008-2009 öğretim yılında yapılmış ve başarılı bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Collecting, processing, distributing and storing the information is an integral part of today's information society. Because, information is today basic source of wealth. All countries with their organizations and institutions have large budgets to switch to the E-Government structure during the transition from industrial society to information society. In our country, E-Government project began as a priority with MERNIS project that storing all citizen information and it leads to other projects. In today software projects, diffirent systems must be avaible to communicate with each others in order to exchange data and accurate processing of data is a requirement. The goal of thesis is designing a software project which avaible to communicate with MERNIS(one of a E-Government projects) and OSYM system, taking informations from these system and also making an algoritm that valuation student and placement them depending on multiple grade system. This development projects have been tested with success and accuracy of results in the 2008-2009 academic year at the University of Beykent.