Yabancı diller yüksekokulu İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarının incelenmesi
Investigating learning and studying approaches of students in university english preparatory classes
- Tez No: 337413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada üniversitelerin hazırlık okullarında eğitim alan öğrencilerin İngilizce öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerin öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarının bilinmesinin onlara sunulacak eğitim programına katkı sağlamak açısından gerekli ve önemli görülmüştür. Ayrıca, eğitim programının temel ögelerinden öğretme-öğrenme sürecini etkileyen öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarının neler olduğunu belirlemek ve olumsuzlukları gidermek de bu çalışmada önemle vurgulanmıştır. Başarılı bir okul hayatında etkili bir şekilde ders çalışma ve öğrenme yollarını kullanmayı bilmenin rolü önemli olduğundan bu çalışma ile öğretmen ve öğrencilerde farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Tarama modeli kullanılan bu çalışmada, öğrenme ve ders çalışma yaklaşımları bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Bunlar, Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık sınıfı öğrencilerinin öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarının; ?lisede İngilizce Hazırlık eğitimi alıp almamalarına, ?yabancı dil yeterlik düzeylerine (Başlangıç, Orta, İleri), ?kurlara yeni başlama ve kurları tekrar etme durumlarına, ?eğitim alacakları fakültenin LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) puan türüne (Matematik-Fen, Türkçe-Matematik, Türkçe-Sosyal, Yabancı Dil) göre anlamlı bir fark gösterip göstermemesi şeklindedir. Çalışmanın evrenini, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz döneminde İzmir Ekonomi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce Hazırlık sınıfına devam eden toplam 4975 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise, evrenden oranlı eleman örnekleme yöntemine göre seçilen 384 öğrencidir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin öğrenme ve ders çalışma yaklaşımlarını belirlemek amacıyla Hounsell ve diğerleri (2002) tarafından hazırlanan, Topkaya ve diğerleri (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Öğrenme ve Ders Çalışma Yaklaşımları Envanteri (ÖDYE-Kısa Form) kullanılmıştır. Her bir öğrenme yaklaşımı boyutundan alınan yüksek puan, bireyin o öğrenme yaklaşımını kullanmayı daha çok tercih ettiğini, düşük puan ise o öğrenme yaklaşımını kullanmayı daha az tercih ettiğini göstermektedir. Verilerin analizinde Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) istatistik yöntemi kullanılmış ve eta-kare etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere göre öğrencilerin ÖDYE?nden aldıkları puanların lisede İngilizce Hazırlık eğitimi alıp almamalarına göre yüzeysel, derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları bakımından anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir. Öğrencilerin yüzeysel öğrenme yaklaşımları puanları lisede İngilizce Hazırlık eğitimi alma durumlarına göre anlamlı farklılık gösterirken, derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Lisede İngilizce Hazırlık eğitimi almayan öğrencilerin yüzeysel öğrenme yaklaşımı puanları, İngilizce Hazırlık eğitimi alan öğrencilerin puanlarına göre daha yüksektir. Çalışmanın ikinci alt problemine yönelik bulgularda başlangıç, orta ve ileri yabancı dil düzeyindeki öğrencilerin envanter puanlarının yüzeysel, derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları bakımından anlamlı farklılık gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları puanlarında yabancı dil yeterlik düzeylerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır ancak, yüzeysel öğrenme yaklaşımları puanları anlamlı farklılık göstermektedir. Başlangıç dil yeterlik düzeyindeki öğrencilerin yüzeysel öğrenme yaklaşımı puanları, orta ve ileri dil yeterlik düzeyindeki öğrencilerin puanlarından daha yüksektir. Bunlara ek olarak, kurlara yeni başlayan ve kurları tekrar eden öğrencilerin envanterin alt boyutları olan yüzeysel, derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları bakımından anlamlı farklılık gösterdiğini saptanmıştır. Öğrencilerin yüzeysel öğrenme yaklaşımları puanları başarı durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımları puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Başarılı öğrencilerin yüzeysel öğrenme yaklaşımı puanları, başarısız öğrencilerin puanlarına göre daha düşüktür. Ancak, öğrencilerin yüzeysel, derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımı LYS puan türüne göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the learning and studying approaches of students in university English preparatory classes in Turkey. Thus, the curriculum was expected to be designed accordingly which, in turn, contributed to the students? achievements. Defining the learning and studying approaches of students, which was the most effective component of learning and teaching environment, and eliminating drawbacks were also attemped through this study. Increasing awareness of both students and academic staff on how to use learning and studying approaches in order to be successful was another objective in this study. Learning and studying approaches of the students were investigated via the use of survey method in terms of some variables such as; ?English language education taken at preparatory level in high school, ?proficiency level (basic, independent, proficient) of the students, ?studying the module for the first time and repeating the module, ?the field assessed in LYS (University Entrance Exam). The sample of the study was composed of 384 students out of 4975 from English preparatory schools in three reputable private universities, Izmir University of Economics in Izmir, Bilkent University in Ankara and Ozyeğin University in Istanbul. The study was conducted in 2011-2012 academic year fall term. As the instrument of the study, Approaches to Learning and Studying Inventory (ALSI-short version) prepared by Hounsell et al. (2011) and adapted by Topkaya et al. (2011) was used. The highest score received in each scale represented the student?s level of engagement in activities intended to encourage deep, surface or strategic processing and the lowest indicated the approach that the student employed the least. Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was used to analyze the data and also eta squared effect size was calculated. The findings obtained from ALSI indicated that there was a statistically significant difference in students? scores regarding deep, surface or strategic approach in terms of English language education taken at preparatory level in high school. Students? scores regarding surface approach displayed statistically significant difference; however, there was no statistically significant difference in the scores of deep and strategic approaches. Surface approach scores of the students studying English at preparatory level in high school was lower than the scores of ones not studying English at preparatory level in high school. In the second set of analyses, a statistically significant difference was noticed on each scale of the inventory depending on the proficiency level (basic, independent, proficient) of the students. There was no statistically significant difference in students? deep and strategic approach scores; on the other hand, surface approach scores differed statistically. Surface approach scores of the students at basic level were higher than the scores of ones at independent and proficient level. Furthermore, the scores of the students studying the module for the first time and the scores of those repeating the module displayed a statistically significant difference. While the scores of surface approach indicated statistically significant difference, there was no statistically significant difference in the scores of deep and strategic approaches. The surface approach scores of the successful students were lower than those of repeating students. In contrast, with respect to the field assessed in LYS (University Entrance Exam), there was no statistically significant difference in students?scores.