Fen bilgisi öğretiminde karikatür kullanımının başarı, motivasyon ve tutumlar üzerine etkisi
The effect of caricatures on academic achievement, motivation and attitude in science teaching
- Tez No: 256144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersinde ?Maddenin Yapısı ve Özellikleri? ünitesinin karikatür tekniği ile öğretiminin, geleneksel öğretime göre öğrencilerin fen başarısına, motivasyonlarına ve derse yönelik tutumlarına olan etkilerini ortaya koymaktır.Araştırmaya 2007-2008 öğretim yılında Isparta ili, Keçiborlu ilçesi 19 Mayıs İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 15'i deney ve 17'si kontrol grubu olmak üzere toplam 32 öğrenci katılmıştır. Çalışmada deney grubunda karikatürlere dayalı öğretim yapılırken, kontrol grubunda geleneksel yöntem izlenmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak 30 sorudan oluşan başarı testi, 30 maddeden oluşan motivasyon anketi ve 15 maddeden oluşan tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz ölçümler için Mann Whitney U-Testi ve ilişkili ölçümler için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre; fen öğretiminde karikatür tekniğinin kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve derse yönelik tutumlarında anlamlı bir fark yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of using caricatures in teaching the subject ?the structure of the matter and its qualities? at science lesson on students? science successes, motivation and attitudes to the lesson.The participants of the study are from Isparta-Keçiborlu city 19 Mayıs Primary School students. 15 of them are experiment group students and 17 of them are control group students and 32 students at all. In the study caricature based teaching was applied to the experiment group and classical teaching was applied to the control group.In the study an achievement test consisted of 30 questions, a motivation questionnaire consisted of 30 items and an attitude scale consisted of 15 items are used as data gathering tools. To analyze the data, for the unrelated measurements Mann Whitney?s U test is used and for related measurements Sequential Wilcoxon test is used. According to the findings as a result of the analysis; using caricature techniques in teaching science provides significant gains at motivation of the students, at their academical successes and their attitudes on the lesson.