ZOI: A virtual campus platform
Sanal organizasyon: Virtual campus
  1. Tez No: 256150
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU ADIGÜZELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sanal organizayon sistemleri bir yada birden fazla sistemin birbiri arasında bilgi alışverişi yapması ve bu bilgiyi kendi sistemlerinde kullanması anlamına gelir. Bu tarz sistemler platform bağımsız iletişim kurmak için tasarlanmıştır. İstemciler diğer sistemin bilgilerine tek bir uygulamadan ulaşabilmektedir. Diğer sistemde oturum açmalarına ihtiyaç yoktur. Bu tarz sistemler coğrafi olarak farklı yerlerde çalışan kullanıcıların verimli çalışabilmeleri için tasarlanmıştır. Sanal kurumsal uygulamalarda kaynaklar ihtiyaçlar doğrultusunda paylaşılmaktadır ve sistem yöneticileri tarafından yönetilmektedir. Birlikte platform bağımsız çalışan uygulamalarda yaygın olarak Web Servis ve RSS Feed teknolojileri kullanılmaktadır. Bu uygulamalar birçok iş kuralları temel alınarak geliştirilmektedir. Platform bağımsız uygulamalar İnternet veya Intranet üzerinde birbiri ile konuşurlar.Bu tezde, sanal course sistemi geliştirilmiştir. System üç farklı uygulamadan ulaşmaktadır. Bunlar Yönetim Paneli ve birbirinden farklı 2 tane course online sistemleridir, Hercule Course Online ve Hera Course Online. Course sistemleri birbiri arasında bilgi alışverişi yapmakta ve bu bilgiyi kendi sistemlerinde kullanmaktadır. Bir tanesi bilgileri RSS formatında hazırlamak ile sorumludur. Hazırlanan bu RSS dosyasına, diğer course sistemi internet üzerinde ulaşmaktadır.RSS dosyası derslere ait detay bilgilerine sahiptir. Diğer system bu bilgileri kendi yapısında kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtual Organization (VO) means that two or more diverse systems can exchange and use information. It provides a flexible environment for interoperable applications. Clients are able to access other systems? information while they use their own system. There is no need to access other system. Communicated systems are essential issue for members who work at a geographically distributed. In virtual enterprise systems, resources are sharing according to the requirements and managed by system administrators. Web services and RSS feed technologies widely used in cooperate systems. They must be developed on some certain business rules. Interoperate applications are connected through Internet or Intranet.In this thesis, a model of virtual organization has been developed. System includes three different applications. They are Administrator Panel, and two different course systems, are called Hercule Course Online and Hera Course Online. Course systems exchange information and use information. One course system is responsible for creating RSS feed format by calling a web service. This service is reached by all course online systems. It has been publish methods over Internet. RSS files include detail information about course objects. Another course system in this thesis is calling RSS file, and parse related information and then use this data in its own system.