Kozmetik amaçlı lipozom preparatları üzerinde araştırmalar
Investigations on cosmetical liposome preparations
  1. Tez No: 103292
  2. Yazar: MERYEM SEDEF SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL BAYRAKTAR ALPMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
6L.Jij§ııu§Btn 9A9Xia9s jps^nX ıra bjuos JBBS 8 XS3UI§3pS3qj3S UBpjBJUIOZOdl| UIUIS9I}S}p IS9UBJS95[ JV 'ipSlUnraiaDUI 5[BJBiıırejjn5[ isgjomj uoÂzryıp '3jui9juoX oafiA ui nuoXznjip uiuis9J}S5[9 ıssırejssîi ys irepiqiuozodii ıreırejıızBH '-niSiunraiiipq yp2ie\o 9£0'TZ 3A XZL'QZ % stujnOT Bputrejtuozodii ^q 9A ei 'trejo (a^ICI) JBjraozodij §îunrejıızBq gjXiurajuoA“ uoASBjBipiqgj - uoASBjejpiqgp 'U9>[i /,9t7”8 % sa £M7£“Z, % bjXisbjis Buiinim BpuLrejraozodij 37 9A jq 'irejo (AUAÛ -rejıııozodıj ijB5[eqBi 5{o5 'gpuifipirapom u9nnuuoj mozodn irepuistfs LrarajisedB^ gulp 9jnsdB>pi9 gppBiu ira^ig.Jij§iiujip9 jidssj Lrefflnprucq mugpjijiqBjs ULrejUIOZOdll '>{9J9U9J9UIy( J9JUin5lO BpUlSBJUOS 9mj9J}[9q 9p JQf 9ji gjns As 1 '§ıuıııdB”bjuos irauraq irepjipirepizeq.rejuiozodii 'ii9ium5|o n§nj5[nXnq {n^ijj^j.Jipj9|§iuiu9i90ui irapunuoA- Lrapjisede^ 9iuj9 9jnsdB5{U9 gppeui U93JJ9 9A U9j>[ni>[nXnq flpipied '(idp A“HG 9A AHM) JtBpuozodij ireuBpizBq ^.rejiirenrq i0J9js9{03f 9A uij05[iipijBjsoj BpjBj^iui.rejompra gp gpurajuoÂ* 1^1 J9H.Ji;§ıuqı59S ugjuıjoîfiıpıjBjsoj eÂos 9A ejjnumX 5[bjbio uııoîiııpijBjsoj '§ıuıjıırenn5[ iisjurajuoA”uoÂSE}Bipıq3.ı - uoAsBjBJpiqgp 9A ııırajuoÂ* uı\ıj 'BpuisBiuuB{JizBq uııe\uıozod}\ ^aosusj^nX sjt 3i}s>[g unjSnuiuninq ^t3jts\o £18' 1 3% spsJJS^p '6£0*9 % epSoip 'ubj^iui uisss irejo xsgppBui irasfp uiiraijs^g ?Ji;§iui[itreijn5i 9A Siunrepies 5[9J9jip9 sziigoXii '9J}S5[9 U9|ipg apjg unjSnıııınjn; iq^j BuoXis^us^ra (o08) 3l! [oubjs u9qi^Bj iuiJ9]9iunp9 zoi 9A UB[BUijnjiun5i 'trejumqo} TS9irejS9>i vs ıreırejdoj,.jijSiuqidBX jgpuigpoui 5raj3{ip3 9abji 9uu9^nuuoj nurun uiDjeq 5es 9a jjp JBJUIOZOdll U9U9prnX 9JI 9JJS5J9 9pn^9§ nq 9A §IUIJip9 9jnsdB5[U9 BJBIUIOZOdll znuinfnpjo Siureyjizeq '(3PIoırel3) 3J1S5[9 ziun§i#9 9pp irepuLrejuinqoj (.7 mnumsoooddiii sn\nosdy) iS9ire}S9>[ y& 'BpBiu§in?5 ng xazoAt kestanesi ekstresi içeren lipozomlar 2 saç bakım formülü ( FA ve FB) ve 2 cilt bakım formülüne ( FC ve FD) ilave edilmiştir. Saç bakım ürünü olarak, yıkama sonrasında kullanılan ve durulanmayarak saçta bırakılan, krem şeklinde, saç kürü formülleri seçilmiştir. Cilt bakım ürünü olarak ise, cildi nemlendirme etkisine sahip, krem ve jel tipinde iki preparat hazırlanmıştır. Hazırlanan preparatlardan at kestanesi ekstresinin difüzyonu da in vitro yöntemle, difüzyon hücresi kullanılarak incelenmiştir. Lipozomlanmış ekstre içeren formüllerden at kestanesi ekstresi difüzyonunun yalnız ekstre içeren preparatlara oranla daha uzun süreli olduğu görülmüştür. Lipozomlanmamış ekstre içeren preparatlarda ilk bir saatte hızlı bir serbestleşme görülmüş, preparatlardan serbestleşen ekstre miktarı zamanla bir farklılık göstermemiştir. Lipozomlanmış ekstre içeren preparatlarda serbestleşen miktar 8 saat sonra en üst seviyeye ulaşmış ve düzenli bir serbestleşme gözlenmiştir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, extract (in ethanol) from the seeds of horse chestnuts (Aesculus hippocastanum L.) has been encapsulated in liposomes and these encapsulated liposomes have been added to skin care and hair care preparations for investigation. After collection of horse chestnut seeds, they were dried, powdered and extracted with ethanol. The extract obtained was lyophilised and stored for further studies. Active substance, essin, was determined as 6.059 % in the seeds and as 21.813 % in the extract. Film and dehydration - rehydration methods have been applied for the preparation of liposomes. Egg and soya phosphatidylcholine were used for liposome production. Liposomes (MLV and DRV type) prepared by the use of equimolar quantity of phosphatidylcholine and cholesterol were investigated for their encapsulation capacity and particle size. They remained stable after storage at 4 °C for one month. Encapsulation capacity of multilamellar liposomes (MLV) LI, L2 were 7.543 % and 8.467 %, of dehydration - rehydration liposomes (DRV) L3, L4 were 20.721 % and 21.036 % successively. Diffusion of the extract from encapsulated liposomes was investigated by an in vitro method using a diffusion cell. Liberation of the extract from the liposomes reached maximum level after 8 hours. Horse chestnut extract encapsulated liposomes were added to hair care (FA, FB) and skin care (FC, FD) formulations. Hair care formulations were chosen as hair creams which are applied on clean hair and are not rinsed out. Skin care formulations were cream and gel types which were moisturizers. 81Diffusion of the extract from formulas containing encapsulated liposomes was longer than the diffusion of the extract from the formulas containing just the extract. Diffusion of the active substance from extract containing formulas was high in the first hour and did not show much difference in time. On the other hand with encapsulated liposome containing formulas maximum diffusion level was reached after 8 hours and continuous liberation was observed during this time interval. 82