Evolving strategies for web crawler
Tarayıcılar için strateji geliştirme
- Tez No: 256151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM ZİYA PERDAHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnternet ve internet temelli bilgilerin süratli büyümesi, internet dünyada en fazla kullanılan kaynak haline getirmiştir. Her gün milyonlarca bilginin girmesi ile büyüyen internette bilgiye ulaşmakta zorlaşmıştır. Doğru bilgiye ulaşmak için güvenilen siteler veya arama motorları kullanılmakatdır. İnternette güvenilen sayfalar birbiri arasında bağ oluşturarak, kullanıcıların doğru ve ölçeklenebilir bilgiye ulaşmasını sağlamaktadır. Arama motorlarında alınan başlangıç sayfalarında bulunan linkleri çoklu ajanlar kullanarak takip edilmiş ve ölçeklendirilmeye çalışılmıştır.İlk arama yapıldıktan sonra bunlar veritabanına kaydedilmiş başka aramalar için başlangıç sayfası olarak kullanılmıştır. Böylece daha once ulaşılan bilgiye daha kısa sürede ulaşmak, daha fazla sayfa üzerinde arama yapmak ve daha güvenilir bilgiye ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of Internet and Internet-based information, it becomes the largest and publicly accessible data source in the world. Every day millions of information available so to achieve information becomes harder. To get the correct information trusted web sites and search engines are used. Trusted web sites have links between themselves, and users can reach correct and relevant information. Search engines are using crawler to follow links between pages. The context available to such crawlers can guide the navigation of links with the goal of efficiently locating highly relevant target pages. Crawler takes seed pages from search engines and follows these links using multi-agents. After first search, the results are inserted to database and they are used for seed pages for another search. The aim is to get access more reliable information using more seed pages in a short time.