Ormancıkıkta örgütsel ve yönetsel başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting organizational and administrative success in forestry
- Tez No: 256183
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Çevre ve Orman Bakanlığının Zonguldak ve Kastamonu yöresindeki ormancılık birimlerinden hareketle Türkiye ormancılığının mevcut örgüt yapısını ve çağdaş ormancılık anlayışına göre olması gereken örgüt yapısını ortaya koymak, yönetsel ve örgütsel başarıyı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin büyük bir bölümü anket yolu ile ilgili birimlerde çalışanlardan ve bir bölümü de daha önce yapılmış çalışmalardan elde edilmiştir. Toplanan veriler yüzde yöntemi ve istatistiksel analizler (Kruskal?Wallis (K-W) H Testi, Duncan Testi, Faktör Analizi, Çoğul Regresyon Analizi) yardımıyla değerlendirilmiştir.Araştırmada Çevre ve Orman Bakanlığının çağdaş ormancılık anlayışına uygun olarak merkezde ve taşrada örgütlenmesine ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve bazı öneriler geliştirilmiştir. Bu konuda deneklerin görüşlerinin çalışılan bölge, birim, görev ve deneyime göre farklılıkları denetlenmiştir. Ayrıca uygulanan istatistiksel analizlere göre; araştırma bölgesinde örgütsel ve yönetsel başarı düzeyini etkileyen en önemli faktörler, sırasıyla: (1) İşteki Özgürlük ve Doyum, (2) Üstlerin Yönetsel Yeterliği, (3) Teknik Personelin Yönetsel Teknik Yeterliği, (4) Ücret ve Çalışma koşulları, (5) Özerklik, (6) İletişim, (7) Motivasyon şeklinde saptanmıştır. Bu yedi önemli faktöre bağlı olarak hesaplanan başarı indeksi (BI) değerleri bağlı değişken ve geriye kalan 16 değişken bağımsız değişken kabul edilerek, bağımsız değişkenlerin BI üzerindeki etkileri çoğul regresyon analiziyle incelenmiş ve başarı düzeylerindeki değişimler açıklanmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak örgütsel ve yönetsel başarı düzeylerinin artırılması için birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to exhibit the existing organization structure and the required organization structure of forestry of Turkey according to contemporary forestry mentality and to determine the factors which affect the organizational and administrative success from the view of forestry departments of Ministry of Environment and Forest in Zonguldak and Kastamonu regions. Most of the data used in the research has been obtained via survey from the personnel in the related departments and from previous studies. The gathered data has been evaluated by means of percent method and statistical analysis (Kruskal?Wallis (K-W) H Test, Duncan Test, Factor Analysis, Multiple Regression Analysis).Within the study, evaluations regarding to organization in center and provinces of Ministry of Environment and Forest in comply with the contemporary forestry mentality were carried out and several suggestions were developed. In this regard, the differences of opinions of subjects were surveyed with respect to working region, department, duty and experience. Besides, as per the applied statistical analysis, the most of important factors affecting the organizational and administrative success within the study region were determined as, respectively: (1) Liberty and Satisfaction at Work, (2) Administrative Qualification of Senior Management, (3) Administrative Technical Qualification of Technical Personnel, (4) Wages and Working Conditions, (5) Autonomy, (6) Communication, (7) Motivation. The success index (SI) values calculated depending on these 7 important factors were assumed as dependent variable and the remaining 16 variables were assumed as independent variable and the effects of independent variables on SI were examined via the multiple regression analysis and the changes in success levels were explained. Some suggestions were developed in order to increase the organizational and administrative success levels based on obtained findings.