Kent parklarında aydınlatma elemanlarının kullanımının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi: Ankara-Altınpark örneği
Evaluation the usage of lighting elements in the city parks with respect to landscape architecture: Case of Ankara-Altinpark
  1. Tez No: 256182
  2. Yazar: FATİH YENİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Aydınlatma, uygun derecede görüşün sağlanması açısından çok önemlidir. Gündüzleri göze çarpmayan ögelerin çoğu, akşamları aydınlatma elemanlarıyla dikkat çekici bir hale gelir ve kent yaşamını olumlu derecede etkilemektedir. Aydınlatma tekniğinin uygun biçimde tasarlanmasıyla estetik yönden başarılı görüntüler oluşturulmaktadır.Yapılan bu çalışmanın amacı, dış mekanların aydınlatmasında uygulamadan doğan sorunların irdelenmesidir. Bu çalışmada, aydınlatma kavramı, aydınlatma elemanlarının tanımları ve kriterleri, planlama ilkeleri, dış aydınlatmada kullanılan aygıtlar ve teknikler ile parkların aydınlatması konuları üzerinde durulmuştur. Çalışma alanı olarak seçilen Ankara- Altınpark, literatür ve arazi çalışması yanında dış aydınlatma kriterleri açısından yapılan bir anket çalışmasıyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lighting is very important in terms of ensuring the most appropriate vision. Most of the items that are not noticed by the eye become noticeable through lighting elements and thus they positively affect the degree of urban life. By designing the lighting technique suitably, images are created from the successful aesthetic aspects.The aim of this study is to evaluate the problems arisen from the applications of outdoor lighting. In the study, the lighting concept, definitions of lighting elements, criteria, planning principles, the equipments and techniques of outdoor lighting with parks? lighting issues are focused on. Chosen case study Ankara-Altınpark is evaluated according to a survey in terms of outdoor lighting criteria beside literature and field study. As a result, suggested recommendations are offered to the determined problems.