Ormancılıkta karbon ekonomisi ve borsası
The economics of carbon sequestration and carbon market in forestry
  1. Tez No: 353442
  2. Yazar: ÇAĞLAR BAŞSÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de, kentlerdeki hava kirliliğinin azaltılması, başta insan sağlığı olmak üzere iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önlenmesi ve karbon depolama amacıyla kurulacak orman için tüketici rantını veya maksimum ödeme eğilimini ve toplam ekonomik değeri belirlemek; Türkiye Emisyon Ticaret Sistemi'nin kurumsal modelini geliştirmek; ormancılık mevzuatında karbon ekonomisi ve borsası konularında veri eksiklerini gidermeye katkı sağlamak, farkındalık ve yeni bakış açıları yaratmak amacıyla hazırlanmıştır. Ormancılıkta karbon ekonomisi ve borsası ile ilgili veriler, literatür ve belge analizi yöntemlerine ek olarak, Koşullu Değer Belirleme Yöntemine ilişkin anket çalışması ile toplanmıştır. Toplanan veriler ile ilgili analizler ise, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi 15.0 ve Microsoft Ofis Excel programı vasıtası ile Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Koşullu Değer Belirleme Yöntemi ile elde edilen verilerin analizlerine göre, Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir illerinde kurulacak 100.000 ha orman için tüketici rantı veya maksimum ödeme eğilimi ortalama 47,04 TL olarak tahmin edilmiştir. Toplam tüketici rantı veya yıllık toplam ekonomik değer ise, 540.887.925,36 TL olarak tahmin edilmiştir. Türkiye'de kurulması planlanan Türkiye Emisyon Ticaret Sistemine yönelik kurumsal bir model geliştirilmiş ve model içinde ormancılık sektörünün yeri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Emisyon Ticaret Sistemi kurumsal yapısının, Yetkili Ulusal Merci/Yetkili Odak Noktası, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Borsa İstanbul Türkiye Karbon Piyasası ve İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.'den oluşması önerilmektedir. Ayrıca, ormancılık mevzuatında karbon piyasalarına yönelik değişiklik önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was aimed at estimation of consumer surplus or willingness to pay and total economic value for establishing a new forest by sequestering carbon to prevent air pollution around the cities and to prevent people from the adverse effects of climate change in Turkey; developing institutional model of Turkish Emission Trading System; elimination of the deficiencies about the economics of carbon sequestration and carbon market in forestry legislation and creating awareness and new viewpoints in Turkey. The data's of the economics of carbon sequestration and carbon stock market in forestry were collected by Contingent Valuation Method questionnaire, literature and document analyses. Analyses of the data's were estimated with Correlations Analysis and Regression Analysis by using Statistical Package for the Social Sciences 15.0 software and Microsoft Office Excel software. According to the contingent valuation study results, average consumer surplus or maximum willingness to pay for establishing a new 100.000 hectares of forest in Ankara, Kırıkkale and Kırşehir was found as 47,04 TL. The total consumer surplus or annual total economic value was estimated 540.887.925,36 TL. An institutional model for Turkish Emission Trading System was developed and forestry sector was evaluated in Turkish Emission Trading System. In this scope, proposed Turkish Emission Trading System will consist of Designated National Authority/Designated Focal Point, Central Registry Agency, Turkish Carbon Market and Istanbul Settlement and Custody Bank Incorporation. In addition to that, some legislation changes were proposed through carbon market in forestry sector.