Bazı maleik anhidrit kopolimerlerinin ester ve karboksilat tuz türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of ester and carboxyl salt by interractivating some of maleic anhyride copolymer with alcohol and base
- Tez No: 256189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BAYRAM ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Polimer ve türevlerinin günlük hayatımızda hemen hemen her yerde kullanılabilmelerinin nedeni, çok çeşitli özelliklerde polimerlerin sentezlenebilmesidir. En az bunun kadar önemli diğer bir nedeni ise, elde edilen bir polimerin yetersiz bulunan bir özelliğinin kimyasal modifikasyonla veya karışımlarının hazırlanmasıyla değiştirilebilmesidir.Uygulama alanlarına göre ısısal özellikleri istenilen yönde değiştirilebilen polimerlerin sentezlenmesi üzerine son zamanlarda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. İstenilen özelliklerde polimer elde edilmesi ya da özelliklerin daha iyi hale getirilmesinin bir yöntemi de kopolimerin modifiye edilmesidir. Kopolimer üzerindeki aktif merkez üzerinden süreç yürütülmektedir.Bu çalışmada kopolimer üzerindeki aktif merkezler alkoller ve bazla etkileştirilerek ısısal özellikleri değiştirilmeye çalışılmıştır. Bunun için maleik anhidrit stiren kopolimeri ve maleik anhidrit vinil asetat kopolimeri sentezlenerek elde edilmiş ve bu kopolimerlerin karakterizasyonu yapılmıştır. Karakterize edilen kopolimerler farklı alkollerle esterleştirme tepkimesine sokularak kopolimerlerin monoesterleri elde edilmiştir. Elde edilen bu monoesterlerde karakterize edilmiştir. Son aşamada kopolimerlerin monoesterleri bazla etkileştirilerek karboksilat tuzu içeren kopolimerler elde edilmiş ve elde edilen kopolimerlerde karakterize edilerek elde edilen kopolimerlerin ısısal özellikleri karşılaştırılmıştır. Karakterizasyon için Termogravimetrik Analiz (TGA), Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR) kullanıldı.Bu çalışma sonucunda TGA eğrilerine bakıldığına karboksilat türlerin TGA eğrileri hem orijinal kopolimere göre hem de ester türevlerine göre ısıya karşı daha dayanıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer ester türevlerinin kullanım yerlerine göre dayanıksız olarak görülüyorsa bunları dayanıklı hale getirmek için karboksilat türevlerini oluşturmak gerekir.Anahtar Kelimler: Maleik Anhidrit, Maleik Anhidrit Stiren, Vinil asetat, Esterleşme
Özet (Çeviri)
Recently many researches have been done about conjuction of polymers whose temperature qualities can be changed positively according to the application fields. One of the methods which used for obtaining polymer with demanded qualities or for making these qualities beter is modifiying the copolymer. This process is performed on the active center of the copolymer. In this study we tried to change the temperature qualities of the active centers on the copolymer by interacting them with alcohol and base. For this purpose maleic anhydride stiren copolymer and maleic anhydride vnilyacetate copolymer have been conjoined. The characterization of these copolymers has been done. The characterization copolymers esterificated with different alcohol and by the way monoesters of the copolymers have been obtained. Then, they have been characterized, too. At the last process copolymers, containing ammonium carboxly salt have been gained by the interacting copolymers? monoesters with base. Then, these copolymers have been characterized. The temperature qualities of the gained copolymers have been compared. For characterization we have used FTIR and TGA.At the end of this research when looking at the TGA graphics it is found out that the carboxly derivatives are more resistant to tempetature than both the original copolymer and ester derivatives. If it is understood that ester derivatives are irresistant according to their usage fields it is essential to form carboxyl derivatives in order to maket hem more resistant.KeywordsMaleic anhydride, Maleic anhydride stiren, Esterification, , Vnilyacetate