Bazı Maleik Anhidrit Kopolimerinin ve türevlerinin sulardaki ağır metal iyonlarının ve boyarmaddelerin giderilmesinde kullanımı
Removal of some heavy metalions and dyes from water by using Maleic Anhydride copolymers and derivatives
  1. Tez No: 354416
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BAYRAM ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanoğlunun yaşam kalitesini arttırma çabası sonucu artan ihtiyaçlar, hızla gelişen şehirleşme ve sanayileşme çevresel sorunları da beraberinde getirmiştir. Özellikle su kaynaklarının gitgide kirlenmesi ve nüfus artışıyla birlikte suya duyulan ihtiyaç nedeniyle suyun etkin kullanımı ve atık suların arıtılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi önemli bir mesele haline gelmiştir.Çevre ve insan sağlığını tehdit eden zararlı maddelerin sulardan uzaklaştırılması için ucuz, kolay uygulanabilir ve etkili yöntemlerin geliştirilmesine yönelik araştırmalar sürekli olarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de adsorpsiyondur.Bu çalışmada, maleik anhidrit (MA) ile stiren (S), alil fenil eter (AFE) ve hepten-1 (HP) monomerlerinden serbest radikal polimerleşmesi ile maleik anhidrid-stiren (MAS), maleik anhidrid-alil fenil eter (MAAFE) ve maleik anhidrid-hepten-1 (MAHP) kopolimerleri hazırlanmıştır. Elde edilen bu kopolimerler, metilen mavisi, toluidin mavisi, celestine mavisi ve neutral kırmızısı gibi boyarmaddelerin farklı derişimlerdeki sulu çözeltilerinde adsorpsiyonu incelenmiştir.Derişimi tek bir değerde sabit tutularak hazırlanan boyarmaddelerin sulu çözeltilerinin farklı sıcaklıklardaki adsorpsiyonu incelenmiştir. Sıcaklıkla adsorpsiyondaki artış gözlenmiştir.Her bir boyarmadde için derişimi 1000 ppm'lik çözeltiler hazırlandı ve 25 ?C sabit sıcaklıkta boyarmadde derişimlerinin zamanla değişimi 24 saat izlenmiştir. Kinetik çalışmalarında MAS kopolimerinin diğer kopolimerlere göre adsorpsiyon sürecinde daha etkin rol oynadığını söyleyebiliriz.Demir elementinin adsorpsiyonunda kopolimerlerin tek başına yeterli olmadığı görülmüştür. Bu nedenle MAAFE kopolimeri NH3 ile amidik türevine dönüştürülerek demir elementinin adsorpsiyonunda kullanıldı.Kullandığımız kopolimerlerin ve türevlerinin, sularda kirletici olarak bulunan boyarmaddeleri ve ağır metal olan demiri adsorpladığı sonucuna varıldı.Anahtar Kelimeler : Maleik Anhidrit, boyarmadde, ağır metal, adsorpsiyon
Özet (Çeviri)
Efforts for improving the life standarts, quick urbanization and industralization are lead to many environmental problems. In particular, the most important one among them is water pollution. Efficiently using and reuse of water are turn into a more important issue.Investigations on removal pollutant materials from water are often carried out. The most common of these techniques is adsorption.In this study, maleic anhydride-styrene(MAS), maleic anhydride-allilphenylether(MAAFE) and maleic anhydride-heptene-1 (MAHP) copolymers were prepared by free radical polymerization of styrene(S), allilphenylether(AFE) and heptene-1(HP) monomers with maleic anhydride(MA). The obtained copolymers have been analyzed with different concentration of methylene blue, toluidine blue, celestine blue and neutral red dyes in aqueous solutions.The concentration of dyes in aqueous solutions was kept constant in a certain value, and the adsorption was measured at different temperatures. Adsorption, increased with temperature.1000 ppm solutions were prepared for each colorants and their concentration changes in time were observed for 24 hours. These kinetic experiments showed that MAS copolymer is more effective in adsorption than the other copolymers.It has seen that the copolymers individually are not sufficent for iron adsorption. For this reason NH3 derivative of MAAFE coplymer was prepared and used for iron adsorption.Finally we proved that, the copolymers and their derivatives which we prepared are capable to adsorp the colurants and iron that exist in water as pollutant.Keywords : Maleic Anhydride, dyes, heavy metal, adsorption.