Mermer işleme tesisinde ISO 14001 çevre yönetim sistemi uygulaması
The application of ISO 14001 environmental management system in a marble factory
- Tez No: 256192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde işletmelerden beklentiler artmaktadır. İşletmelerin ucuz ve kaliteli ürün sunmaları yeterli olmamakta aynı zamanda servis kalitesi de beklenmektedir. İşletmelerin üretimleri ve servislerinin kalitesi yanında çevreye uyumlu olmaları çevreye zarar vermemeleri ve aynı zamanda bu amaçla sosyal sorumluluk çerçevesinde gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren çevresel kirlenme dikkati çekmektedir. Çevre Yönetim Sistemiyle (ÇYS) üretim ve servis aşamasında atıkların azaltımı amaçlanmakta ve çevreyi koruma ve kaynakların etkin kullanımı önem kazanmaktadır. Sonuç olarak ISO 14000 standart serileri ISO tarafından geliştirilmiş ve ÇYS 1996 yılında açıklanmıştır.Bu çalışmada ISO14001 ÇYS işletmeleri uygulaması, İSO 14001 ÇYS standartları, uygulamanın faydaları, Türkiye'de ve dünyada uygulaması ve hakkında bilgiler verilmiştir. ISO14001 ÇYS Sivas'ta faaliyet gösteren mermer işleme tesisine uygulaması değerlendirilmiştir. Mermer işletmelerinde en yaygın sorun atıksu oluşumudur. Atıksu içeriğindeki askıda katı madde miktarını azaltmak amacıyla yapılan koagülasyon- flokülasyon deneylerinde en iyi koagülat dozu 0,1 mg/L polielektrolit olarak belirlenmiştir. Fabrika içersindeki yapılan hava kalitesi çalışmasında uçucu organik karbon ve askıda katı analizleri sınır seviyelerini aşmadığı belirlenmiştir. Fabrika içersinde yapılan gürültü ölçümleri ile gürültü haritası hazırlanarak çalışan kişilerin korunması tedbirleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, expectations from organizations have increased in the world. It is not sufficient, any more, to present cheap and quality goods and services and to ensure the quality of the services. The expectation is that the organizations respect the environment during the production of the goods or services with quality, take precautions related to occupational health and safety and to realize their social responsibilities. Since the second half of twentieth century the issue of environmental pollution has taken place in international agenda. Accordingly Environmental Management Systems (EMS), which aims at the minimization of waste in the process of goods and services and thus the protection of the environment and efficient use of resources, has gained importance. Consequently, the series of ISO 14000 standards has been developed by International Organization for Standardization (ISO) and ISO 14001 Environmental Management Standard was announced in 1996.In this study, the appearance of ISO 14001 Environmental Management System, its applicability to corporations, the standards of ISO 14001 Environmental Management System and the characteristics of these standards, institutional benefits of the system to corporations, environmental dimension in the international area, environmental dimension of Turkey and its policies in Turkey was investigated. ISO 14001 Environmental Management System (EMS) was applied in the marble industry in Sivas. It has been determined that the most common waste in the marble industry is wastewater. The coagulation and flocculation test was demonstrated that the best coagulant dosage was 0.1 mg/L polyelectrolyte to reduce solids in the wastewater. Air pollutants such as volatile organic carbons and suspended solids were not exceeded the limits inside air in the factory. The noise map was determined by measuring the level in the factory considering the current regulations and personal precautions were offered.