Alüminyum esaslı kompozit köpük üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of aluminum composite foam
- Tez No: 256223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada AlMg3 (EN AW 5754) Alüminyum alaşımı, yarı-katı halde değişik % ağırlık oranlarında köpürtme ajanı (TiH2) katılmak suretiyle, farklı sürelerde bekletilerek köpürtülmüştür. Köpük malzeme farklı oranlarda SiCp ile takviye edilerek, takviyenin köpük stabilizasyonuna etkisi incelenmiştir. Üretilen kompozit köpüklerin rölatif yoğunlukları belirlenmiş, SEM ve mikro yapı analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda SiCp takviyenin köpük malzemede hücre stabilizasyonu sağladığı görülmüştür. Köpük oluşumunda, köpürtme süresi, takviye boyutu ve oranı, sıcaklık ve köpürtücü madde özelliklerinin köpük oluşumunu etkileyen başlıca parametreler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study EN AW 5754 Aluminium alloy is foamed in semi-solid state with different time intervals by adding different %wt. of blowing agent (TiH2). Different %wt. of SiC was reinforced and the effect of SiC to foam stabilization was investigated. Relative densities were determined by density measurements of the specimens, SEM and micro-structure images were taken. The result of this study showed that, SiCp reinforcement stabilize the cell structure of the foam material. Foaming time, reinforcement size and percentage, temperature and the properties of the blowing agent were determined as the basic parameters of the foam formation.