Saf metalik nanoparçacıkların faz kararlılığı
Phase stability of pure metallic nanoparticles
  1. Tez No: 256222
  2. Yazar: ONUR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle saf homojen nano boyuttaki altın parçacıklarının erime sıcaklığının, parçacıkların büyüklüğüne göre değişimi hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Daha sonra altın nanoparçacıklarının erime sıcaklığının, grafit alt malzeme yüzeyi üzerindeki temas açısına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Bu hesaplamalarda altının yüzey ve altın-grafit arayüz gerilimlerinin etkisi göz önünde bulundurulmuştur. Altının sıvı ve katı faz kimyasal potansiyellerinin eşitlendiği bir model kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Bu teorik modelin, yarıçapı 5nm'den büyük olan homojen altın parçacıkları için deneysel verilerle örtüştüğü, bu değerden küçük parçacıklar için ise deneysel verilerle uyum sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, firstly, the effect of the particle size on the melting temperature of pure homogeneous gold nanoparticles was investigated. These calculations were compared with experimental data. Then, the effect of graphite substrates on the melting temperature of gold nanoparticles was shown. On these calculations, the effect of surface and interface tensions were taken into account and a model was used to equilibrate chemical potentials of solid and liquid phases of gold. Using this theoretical model, the experimental data for homogeneous gold particles whose radii were larger than 5nm could be reproduced; however, calculations were not consistent with the experimental data for particles whose radii were smaller than 5nm.