Polimer malzemelerin elektriksel dirençlerinin ve optik geçirgenliklerinin ölçülmesi
Measurement of electrical resistivity and optical transmitance of polymeric materials
- Tez No: 256227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, elektriksel direnç ölçüm yöntemleri araştırılmış ve hangi sistemlerde hangi yöntemin en sağlıklı şekilde işlediği irdelenmiştir. En düzgün elektriksel ve optik ölçümlerin yapılabilmesi için mevcut laboratuar ölçüm sistemlerine ek olarak aparat ve kontrol sistemleri tasarlanmıştır. Elde edilen deneysel tecrübenin ışığında, Polystyrene (PS), Poly(vinyl acetate) (PVAc) ? Çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) kompozit filmlerinin elektriksel iletkenlik ve optik geçirgenlik özellikleri araştırılmıştır. Polimerik sisteme eklenen MWCNT miktarının artırılması ile filmlerin, yüzey öziletkenliklerinin, optik geçirgenliklerindeki düşüşün aksine, arttığı gözlenmiştir. Her iki deney sonuçları da Perkolasyon teorisine uygun olarak yorumlanmış ve elektriksel ve optik perkolasyon eşik değerleri ve kritik üsleri hesaplanmıştır. Bu deneysel tekniklerin uygulanmasıyla elde edilen parametreler arasındaki farkların nedenleri tartışılmıştır. Bulunan değerlerin literatürdeki değerlerle uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, electrical resistance measurement techniques have been investigated. It was also studied that which method is suitable for the systems. Additional apparatus and control systems have been designed to provide the proper electrical and optical measurements. In the light of the gained experimental experience, electrical conductivity and optical transmittance properties of Polystyrene (PS), Poly(vinyl acetate) (PVAc)- Multi walled carbon nanotube (MWCNT) have been studied by applying both the techniques of photon transmission and electrical resistivity measurements. It was observed that the surface conductivity is increased by increasing the addition of MWCNT to the polymeric system as contrary to the decreasing behavior of optical transparency. The obtained experimental results have been interpreted according to the Percolation theory. Percolation threshold values and critical exponents were calculated. The differences between the parameters obtained from these experimental techniques were discussed. It was found that, the experimental results were in accordance with that of scientific works for similar systems performed by other groups in the literature.