Toplam verimli bakım ve çimento sektöründe uygulamaları
Total productive maintenance and its applications in cement sector
- Tez No: 256228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, firmaların üretim, verimlilik ve zorlaşan pazar şartlarında rekabet gücünü arttırması temel hedefleri arasındadır. Verimlilik, kalite, maliyet gibi kavramların önem kazandığı son yıllarda birçok yönetim sistemi ortaya çıkmıştır. İşletmelerde rekabet avantajı elde etmek için bu sistemlerden faydalanmaktadırlar. Bu noktada; Toplam Verimli Bakım (TPM) sistemi ön plana çıkmaktadır. İşletmelerin üretim performansını sistematik olarak yükseltmeyi amaçlayan TPM uygulamaları son dönemde gittikçe artan bir düzeyde tercih edilmektedir.Bu çalışmanın amacı, çimento sektörü gibi bir proses endüstrisinde uygulanan TPM merkezli uygulamaların ve TPM'in bir işletmede uygulanabilirliğinin inclenmesidir.Çalışmanın ilk kısmında giriş yapılmış ve bakım konusu anlatılmıştır.İkinci kısımda Toplam Verimli Bakım kavramı ile ilgili genel bilgiler verilmiş, kayıplar ve performans ölçüm yöntemleri anlatılmıştır.Üçüncü kısımda çimento işletmelerinde TPM merkezli yapılan uygulamalardan ve performans ölçüm yöntemlerinden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today; it is among the main goals that the firms increase their production, productivity and their competition power in market conditions that get harder. In recent years; during which the concepts such as productivity, quality, cost gained importance; numerous administration systems have emerged. The enterprises utilize these systems to obtain advantage of the competition. In this point; Total Productive Maintenance (TPM) system comes into prominence. Recently; the TPM applications; which aim to increase the production performance of the enterprises systematically; are preferred in an increasing level.The aim of this study is to assess the applicability of TPM based applications; that are used in process industry like cement sector; and TPM in an enterprise.In the first part of the study; the preface is presented and the maintenance issue is explained.In the second part; general information about the Total Productive Maintenance is given, losses and performance measurement methods are explained.In the third part; samples of the TPM based applications in cement enterprises and samples of the performance measurement methods are given.