Olay yeri inceleme şubeleri ve olay yeri inceleme laboratuarlarinin mekan analizleri ve değerlendirmeleri
Crime scene investigation office and crime scene investigation laboratories review and evaluation of spatial analysis
  1. Tez No: 256232
  2. Yazar: ARAS KÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Cumhuriyet'tin kuruluşunun başından bu güne kadar suçla etkin mücadele anlamında inşa edilen binalarda, önceden bir araştırma yapılmadığı, binaların tamamen gelişi güzel büro benzeri veya genel anlamda bir laboratuarda olması gereken özellikleri barındırması gerektiği gibi planlanmış, bu durum binaların kullanımında bir çok işlevsel soruna sebep olmuş, netice olarak zaman ve para kaybı gibi durumlar meydana gelmiştir. Aslında para ve zaman kaybından daha önemli bir kayıpta söz konusudur. Suçun aydınlatılmasının gecikmesi, adaletin de gecikmesi anlamına gelmektedir. İnsanların devlet otoritesine ve adaletine olan inançları bu şekilde zayıflamakta hatta kaybolmaktadır. ?Geciken Adalet; Adalet Değildir? öz deyişi ile bu durum açıkça dile getirilmiştir. İşlevlerini tam anlamı ile yerine getirebilen bir Olay Yeri İnceleme Şubesi ve Laboratuarı, adaletin zamanında tecellisi için en önemli hususlardandır.Bu tezde daha önce mimari anlamda mekansal özelliklerinin hiç irdelenmediği Olay Yeri İnceleme Şubeleri ve İnceleme Laboratuarlarının mekanları arasında nasıl ilişkiler olması gerektiği, laboratuar kısımlarında nasıl işlevlerin meydana geldiği ve bu kısımların birbiri ile olan ilişkileri, mekan analizleri, mekanların işlevsel açıdan şematik olarak incelenmesi, mekan matrisi gibi hususlar göz önünde tutularak teknik açıdan analizler yapılması, amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Republic of organizations were beginning to this day fight against crime in the sense of active construction in the building previously been made a survey of the buildings fully developed like a beautiful desk, or in general a laboratory should have the features needed to host as planned, this building in the use of many functional problems caused, consequences In situations such as loss of time and money has occurred. In fact, more important than money and time loss is a loss in question. Delay of justice in light of the crime means delay. People in the belief that the State authority and justice in this way to weaken or even have disappeared.“Justice delayed, justice is not”the essence of words, with this situation has been clearly expressed. With full functionality can perform a Crime Scene Examination and laboratory, is one of most important aspects for the manifestation of justice in time.Crime Scene ofiice and Inspection laboratories space between how relationships should be, Laboratory parts how functions to occur, and this part with each other, their relations, spatial analysis, location of the functional terms schematically examination, space matrices, such as matters considering the technical analysis to be done, This thesis is aimed at.