Hafif çelik karkas sistem duvarlarında ısı - buhar geçişi analizi
Heat ? vapor transfer analysis in the walls of a light steel frame system
- Tez No: 256231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Yapılar daima taşıyıcılık açısından güvenli, fonksiyonel, estetik ve kullanıcıların konfor şartlarını yerine getirmelidir. Yapım sistemlerinin seçiminde de bu özelliklere dikkat edilmelidir. Kullanıcıların konfor koşulları seçilen yapının sistemi tarafından sağlanmalıdır. Hafif çelik yapılar tasarım sırasında verilen kararlarla birlikte deprem açısından güvenli, her türlü yapıda uygulanabilen ve doğru detaylandırıldığında ısı ve buhar geçişi açısından istenilen şartları da yerine getirebilmektedir.?Hafif Çelik Karkas Sistem Duvarlarında Isı - Buhar Geçişi Analizi? konulu bu tez çalışması hesap ve analiz yöntemine dayalı olarak Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalında hazırlanmıştır.Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ısıl konforun önemi ve hafif çelik yapıların olumlu-olumsuz yönleri anlatılırken, ikinci bölümde hafif çelik yapının gelişimi ve sistemin oluşumu üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Üçüncü bölümde ısıl konfor ve değişkenlerinin neler olduğu, ısı ve buhar geçişinin ısıl konfor üzerindeki etkileri, ısı iletim mekanizmaları anlatılmış, dördüncü bölümde ise hazırlanan duvar kesitleri TS 825'de dört farklı derece gün bölgesinden seçilen illere göre ısı ve buhar geçişi hesaplamaları yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen veriler ısı ve buhar geçişi açısından değerlendirilerek, sonuçlar yorumlanmış ve sonraki çalışma alanları açısından öneriler getirilmiştir. Ayrıca hesaplamalarda yararlanılan çizelgeler Ekler bölümünde verilmiştir.Bu tez çalışması 2009 yılında hazırlanmış olup, 214 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings should always be structurally safe, functional, and aesthetic and meet users? comfort requirements. These qualities should be taken into consideration in the selection of building construction systems. The selected building construction system should meet users? comfort requirements. Along with the decisions made during design, light steel constructions can be earthquake-resistant, applied in all kinds of buildings, and can also meet heat and vapor diffusion requirements when detailed correctly.This thesis work on ?Heat ? Vapor Transfer Analysis in the Walls of a Light Steel Frame System? was carried out in the Department of Architecture of the Institute of Sciences at Trakya University on the basis of computation and analysis method.The thesis is divided into five chapters. The first chapter deals with the importance of thermal comfort and advantages/disadvantages of light steel constructions, while the second chapter presents a detailed discussion on the development of light steel constructions and the formation of the system. Chapter three introduces thermal comfort and its variables, the effects of heat and vapor diffusion on thermal comfort, and heat transmission mechanisms. Chapter four comprises of the heat and vapor diffusion calculations for the wall sections prepared according to the provinces selected from the four different degree/day regions in TS 825. The final chapter evaluates the obtained data in terms of heat and vapor transfer, interprets the results, and offers suggestions for further study areas. Furthermore, the tables used for calculations are given in Appendices.This thesis work was carried out in 2009 and consists of 214 pages.