Aspiratörler için bulanık mantık tabanlı kapalı döngü kontrol ve uyarı sisteminin geliştirilmesi
Development of closed loop control and warning system based on fuzzy logic for aspirators
  1. Tez No: 731975
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, aspiratörler için bulanık mantık tabanlı kapalı döngü akılı bir kontrol ve uyarı sistemi geliştirilmiştir. Sistem; mikrodenetleyici, kontrol kartı, hava kalite sensörü, LPG-propan gaz sensörü, karbonmonoksit gaz sensörü, hidrojen gaz sensörü, izöbütan propan gaz sensörü, nem sıcaklık sensörü, akım sensörü ve fırçasız doğru akım motor bileşenlerinden oluşmaktadır. Sensörlerden alınan verilere bağlı olarak kapalı döngü bir kontrol sistemi geliştirilmiş ve elde edilen değerlere göre bulanık bir denetleyici oluşturularak aspiratörlerin hava çekiş hızı otonom bir şekilde ayarlanmıştır. Sistem klasik kontrol yönteminden farklı olarak kademeleri devre dışı bırakarak ortam koşullarına bağlı çalışan karar destek özelliğine sahip bir yapıya dönüştürülmüştür. Bunun yanında, bacadaki hava akışının olup olmadığı da kontrol edilmiş ve buna bağlı bir uyarı sistemi de geliştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda aspiratörler için enerji verimliliği yüksek karar destek sistemine sahip bir yapı ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a fuzzy logic-based closed-loop control and warning system has been developed for aspirators. System; It consists of microcontroller, control card, air quality sensor, LPG-Propane gas sensor, carbon monoxide gas sensor, hydrogen gas sensor, isobutane propane gas sensor, humidity temperature sensor, current sensor and brushless direct current motor components. A closed-loop control system was developed based on the data received from the sensors, and a fuzzy controller was created according to the values obtained, and the air intake speed of the aspirators was adjusted autonomously. Unlike the classical control method, the system has been transformed into a structure with a decision support feature that works depending on environmental conditions by disabling the stages. In addition, the presence of air flow in the chimney was checked and a warning system was developed accordingly. As a result of the study, a structure with a high energy efficiency decision support system has been revealed for aspirators.