Yazılım bakım ve destek sözleşmeleri
Software mai̇ntenance and support contracts
- Tez No: 866560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günlük hayatta kullandığımız teknolojilerin neredeyse tamamı yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Her elektronik cihaz tamamen mekanik olmadığı müddetçe içerisinde yazılım barındırmaktadır. Yazılım geliştirme süreci, teknolojik ürünlerin müşteri ile buluşana kadar yürütüldüğü bir süreçtir. Ürünün müşteriye sunulmasından sonra ise yazılımlarda geliştirme faaliyeti değil bakım ve destek faaliyetleri başlamaktadır. Günümüzde internete bağlı cihazların yaygınlaşması ve müşteri memnuniyetinin geçmişe nazaran ön planda tutulması nedeniyle yazılımlarda sürekli olarak güncelleme ve geliştirme faaliyetleri devam etmektedir. Kullanıcılara teknik destek, uzaktan hizmetler, güncelleme, hata ayıklama ve bilişim güvenliği alanlarında ihtiyaç duyulan hizmetler yazılımcılar tarafından verilmektedir. Yazılımların bakım ve destek faaliyetleri, Yazılım sektörünün %90'ını kapsamaktadır. Yazılım bakım ve destek alanında yazılmış eser sayısı az olduğundan, hem yazılım geliştirme, bakım ve destek faaliyetleri teknik açıdan incelenmiş hem de hukuki anlamda değerlendirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Almost all of the technologies we use in daily life require software. Unless it is completely mechanical, very electronic device contains some kind of software. The development of these software is a process carried out until the product meets the customer. After the product is presented to the customer, maintenance and support activities begins. Nowadays, due to the widespread use of internet-connected devices and customer satisfaction being prioritized compared to the past, software updates and development activities increases constantly. Software maintenance and support activities cover 90% of the software industry. Since it is very difficult to find a legal literature study in this field, our thesis has been prepared in order to fill this gap in the literature; software development, maintenance and support activities have been examined from a technical perspective and evaluated in a legal sense.