Küresel ısınma ve kurakçıl peyzaj planlaması
Global warming and xeriscape
  1. Tez No: 256251
  2. Yazar: GÜLİN ERTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT E. YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada öncelikle kurakçıl peyzajın daha yoğun bir biçimde gündeme gelmesine sebep olan küresel ısınma hakkında bilgi verilmiştir. Küresel sıcaklıklardaki artışlara bağlı olarak meydana gelen değişiklikler ekolojik sistemi ve insan yaşamını etkilemektedir. Küresel ısınma sonucu meydana gelen kuraklık ve susuzluk bütün alanlarda olduğu gibi yeşil alanlarda da yıkıcı etkilerini hissettirmektedir. Bu nedenle kurak iklime sahip bölgelerde yapılacak peyzaj çalışmalarında minimum maliyetle uzun vadede sürekliliğin sağlanması ve çetin doğa koşullarında yeşil mekanların nasıl oluşturulacağını irdelemek amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. Kuraklık ve su sorunu incelenerek, kurakçıl peyzaj planlamasının temel kuralları ve kurakçıl peyzaja uygun bitki türleri belirtilmiştir. Sonuç olarak, kuraklığın yıkıcı etkilerinin yoğun biçimde hissedildiği yeşil alanlara yönelik kısa ve orta vadede yapılacak bir takım çalışmaların, özellikle metropol kentlerimizde önemli miktarda su tasarrufunu sağlayacağı gibi bu alanların kuraklık nedeniyle elden çıkmasını da önleyeceği saptanmıştır. Küresel ısınma ve onun sonucu olarak oluşan kuraklığa karşı klasik peyzaj anlayışı terk edilmeli ve kurakçıl peyzaj anlayışı egemen olmalıdır. Peyzaj tasarımda doğal bitki türlerinin veya kuraklığa dayanıklı türlerin seçilmesine ve kullanılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Sorunun çözümü için; çok yönlü ve dikkatli uyum çalışmaları yapılarak, yeni koşullara uygun, yeni bitki üretim deseni hazırlanması ve hangi türlerin yetiştirilmesinin daha uygun olacağı hususunda plancılara yol gösterilmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study more intensively the agenda of the first Xeriscape to come to give information about global warming is the cause. Increase in global temperature changes that occur depending on the ecological system and affects human life. Global warming caused the drought and lack of water green areas as well as all areas of the devastating effects felt. Therefore, in areas with arid climate, landscape work to be done with minimum cost and ensure continuity in the long term in severe natural conditions in order to examine how tu create green space, this thesis work was conducted. Drought and water problems are examined, the basic rules Xeriscape and plant species suitable for Xeriscape indicated. As a result, the devastating effects of drought felt intensely green space for the short and medium term, a team work to be done, particularly in our metropolitan city, a significant amount of water will provide savings of these areas, such as hand because of drought will also prevent the exit has been identified. As global warming and its consequences which should be abandoned in the drought against the traditional understanding of landscape and Xeriscape understanding should be dominant. Natural plant species in landscape design or drought-resistant species should be especially careful to choose and use. For the solution of the problem; multi-faceted and careful integration work will be done, according to new conditions, new crop production pattern of what kinds of preparation and training would be more appropriate planners regard to the necessity to show the way result has been reached.