Yalova termal kaplıcalarının rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanımının ekonomik değerinin belirlenmesi
Determination of the economic value of recreational and tourism use value of the Yalova thermal spring
  1. Tez No: 256266
  2. Yazar: NUR BELKAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde rekreasyon ve turizm konusunda sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için akılcı planlama ve yönetim çalışmaları doğrultusunda alternatifler geliştirilmektedir. Bu alternatifler ve planlama-yönetim yaklaşımları alanın özelliklerine, ekonomik değerine ve kullanıcı tercihlerine göre belirlenmektedir. Yalova Termal Kaplıcaları doğal ve kültürel kaynaklarıyla, rekreasyon ve turizm etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği ayrıcalıklı potansiyel alanlardan biridir. Bu çalışma; araştırma alanı olarak seçilen Yalova Termal Kaplıcaları'ndan, rekreasyon ve turizm amaçlarıyla yararlanmanın ekonomik değerinin belirlenmesi, elde edilen yararlanma değerlerinin karşılaştırılması, rekreasyon ve turizm amaçlı yararlanma talebinin belirlenmesi ve kullanıcıların alana giriş ücreti ödeme eğilimlerini etkileyen değişkenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Söz konusu amaçları gerçekleştirmek için; öncelikle izlenen yöntemlere bağlı olarak Yalova Termal Kaplıcaları'nda anket çalışmaları gerçekleştirilmiş ve çalışmanın veri tabanı oluşturulmuştur. Daha sonra, Seyahat Maliyet Yöntemi ve Koşullu Değerlendirme Yöntemleri için gerekli istatistiksel analizler yapılmış ve rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanım değerleri (tüketici rantı ve ödeme eğilimi) belirlenmiştir. Rekreasyon ve turizm taleplerini ve ziyaretçilerin bu alanlara giriş ücreti ödeme eğilimlerini etkileyen değişkenler de tespit edilmiş, ayrıca Yalova Termal Kaplıcaları'na gelen ziyaretçilerin sosyo-ekonomik, kültürel ve demografik özellikleri arasındaki farklar da irdelenmiştir. Yapılan analizler sonunda; araştırma konusu Yalova Termal Kaplıcaları için, Seyahat Maliyeti Yöntemine göre, 1.239.014.400 TL/yıl tüketici rantı değeri ve Koşullu Değerlendirme Yöntemi kapsamında alanda yapılan anket sonuçlarına göre ise, mevcut durum için 1.985.600 TL, alan dışında yapılan anket sonuçlarına göre de 3.613.792 TL ödeme eğilimi değeri tahmin edilmiştir. Yalova Termal Kaplıcaları'na sağlık turizmi amacıyla gelenler için toplam tüketici rantı, 6.231.209.920 TL/yıl, mevcut durum için ödeme eğilimi ise 2.009.427 TL tespit edilmiştir. Son olarak, elde edilen bulgular çerçevesinde Yalova Termal Kaplıcaları'nın rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanım değerini artırmak için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, for supplying the sustainability in recreation and tourism issues, alternative tourism types were developed in the rational land use planning concept. This land uses determined with the land properties and land users preferences. The aim of this project is to find the value of the area due to the land use types. The Yalova Thermal Spring with its natural and cultural values is one of the distinguished potential areas where recreation and tourism activities can be carried out. This study has been undertaken with the aims of determining the recreational and tourism use value of Yalova Thermal Spring, comparing use values, examining effective factors on demands and willingness to pay entrance fee to the Yalova Thermal Spring. After completing preliminary works to achieve all these objectives, a survey was conducted in the Yalova Thermal Spring and the database created. After that, the recreational and tourism use values (consumer surplus and willingness to pay) for the Yalova Thermal Spring were calculated by doing necessary statistical analysis for Travel Cost and Contingent Valuation Methods. The effective variables on the recreational and tourism demands of the Yalova Thermal Spring and the willingness to pay of visitors to enter to the Yalova Thermal Spring were determined. Lastly, investigating socio-economic, cultural and demographic the differences between visitors which comes to Yalova Thermal Spring. As a result of the study, according to Travel Cost Method the annual consumer surplus value 1.239.014.400 TL/year were estimated Yalova Thermal Spring. According to survey results which conducted in Yalova Thermal Spring, annual willingness to pay value for current situation 1.985.600 TL and according to survey results which conducted out of Yalova Thermal Spring, annual willingness to pay value for current situation 3.613.792 TL were calculated by using Contingent Valuation Method. According to survey results which conducted to tourist who come to Yalova Thermal Spring for health tourism, annual consumer surplus value 6.231.209.920 TL/year were estimated and annual willingness to pay value for current situation 2.009.427 TL were calculated by using Contingent Valuation Method. In conclusion, according to the results obtained from the study, some proposals were suggested about increasing the Yalova Thermal Spring recreational and tourism use value.