Bazı tek yıllık çim (Lolium multiflorum Lam) çeşitlerinin morfolojik özellikleri ve yem verimleri
The morphological characters and forage yields of some annual ryegress (Lolium multiflorum Lam) varieties
  1. Tez No: 256267
  2. Yazar: AMİR DARVİSHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, bazı tek yıllık çim (Lolium multiflorum L. ) çeşitlerinin morfolojik özellikleri ve yem verimlerini incelemek amacıyla, 2008 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında kurulmuştur. Denemede materyal olarak, tek yıllık çim (Lolium multiflorum L.) çeşitlerinden Pollanum, Caramba, Jeanne, Efe-82, Cordelia ve Liberta kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilere göre, çim çeşitlerinin morfolojik özellikleri incelediğinde, biçime kadar en erken başaklanma gün sayısı 53 gün ile Pollanum çeşidinden, en fazla 52.250 cm ile ana sap uzunluğu, ana saptaki boğum sayısı, 96.50 mm ile boğum arası uzunluğu, 20 cm ile bayrak yaprak boyu, 9.540 mm ile bayrak yaprak eni Pollanum çeşidinden elde edilirken, ana sap kalınlığı 3.305 mm ile Efe-82 çeşidinde bulunmuştur. En fazla toplam yem verimleri, 3439.0 kg/da ile yeşil ot, 1643.2 kg/da ile kuru ot verimi olmak üzere Jeanne çeşidinden elde edilmiştir.Ankara koşullarında tek yıllık çim çeşitlerinin morfolojik özellikler ve yem verimleri bakımından birbirinden çok fazla farklılıklar göstermedikleri, ancak Jeanne çeşidinin toplam yem verimlerinde diğer çeşitlerden daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the morphological characters and forage yields of some annual ryegress (Lolium multiflorum L.) varieties at the experimented field of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2008. Pollanum, Caramba, Jeanne, Efe-82, Cordelia and Liberta varieties of annual ryegress were used as materials in this research.According to the results, when we compare morphological characteristics, the earliest tillering of 53 days, was recorded in cv. Pollanum and the longest stem , maximum internod length., the longest and widest flag leaf of 52.56 cm, 96.50 mm, 20cm and 9.54 mm respectively, was recorded in cv. Pollanum. The thickest main stem of 3.305 mm was recorded in cv. Efe -82, similarly, maximum green forage yield of 3439.0 kg/da and maximum dry forage yield of 1643.2 kg/da was recorded in cv. JeanneAt the result, all varieties were not so different from each other and they can be grown succesfully under Ankara conditions, but variety of Jeanne can show better forage yields when it is compared to all other varieties.