Kuluçkadan çıkış sonrası yeme geçiş süresinin etlik civcivlerin metiyonin gereksinimi, performans ve sindirim sistemi gelişimi üzerine etkileri
Effects of feed accessing time after hatching on the methionine requirements, performances and digestive system development of broiler chicks
  1. Tez No: 256283
  2. Yazar: CEVDET GÖKHAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, kuluçkadan çıkış sonrası yeme/suya geçiş süresinin etlik civcivlerin erken dönem beslenmesinde metiyonin amino asit gereksinimleri, performans, protein sindirilebilirliği, sindirim sisteminin fiziksel ve morfolojik gelişimi ile pankreas sindirim enzimlerinin aktivitesi üzerine etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu çalışmada, performans ve sindirim sistemi gelişimi incelemeleri için iki ayrı deneme yürütülmüştür. Denemelerde günlük yaşta erkek etlik civcivlere % 0.39 metiyonin veya % 0.75 metiyonin+sistin (M+S) içeren başlatma yemi (temel yem) ve diğer deneme yemleri DL-metiyonin ilavesiyle % 0.08'den % 0.40'a kadar % 0.08 artışlarla hazırlanarak verilmiştir. Denemede kullanılan yemler toz formdadır.Performans denemesinde, 576 adet günlük yaşta erkek Ross 308 etlik civciv, 6 tekerrürlü 12 deneme grubuna 2 yeme ve suya geçiş süresi (hemen ve 48 saat sonra) X 6 rasyon metiyonin düzeyi olmak üzere faktöriyel düzende tesadüf blokları deneme düzeninde rastgele olarak dağıtılmıştır. Sindirim sistemi incelemeleri için performans testine benzer olarak, 220 adet civciv gruplara dağıtılmıştır.Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayısı denemenin başlatılmasını takiben 48. saat, 4, 7, 10, 14, 32 ve 42 günlük yaşta ve 48. saat ile 4. günde kontrollü öldürme yapılarak da civcivlerin sindirim sistemi kriterleri incelenmiştir. Protein sindirilebilirliği 9. günde belirlenmiştir.Kuluçkadan çıkış sonrası yeme ve suya geçişteki 48 saatlik gecikme etlik civcivlerin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem tüketimini önemli derecede azaltmış ancak yem değerlendirme sayısını iyileştirmiştir. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme sayısı üzerine metiyonin düzeyinin etkisi önemli bulunurken, yem tüketimi etkilenmemiştir. 0-7 günlük dönemde, % 0.99 ve üstündeki M+S düzeyleri; 0-14 günlük dönemde % 0.91 ve üstündeki M+S düzeyleri canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme sayısını iyileştirmiştir. Performans değerleri için yeme geçiş süresi ve metiyonin düzeyi arasındaki interaksiyonun etkisi gözlenmemiştir. Ölüm oranı üzerine faktörlerin etkisi önemli bulunmamıştır. Karkas özellikleri muamelelerden genellikle etkilenmemiş ancak yeme geçişteki gecikme abdominal yağ miktarını azaltmıştır.Yeme hemen geçen civcivler için protein sindirilebilirliği 9. günde önemli bulunmazken, % 0.99 ve üstünde artan M+S düzeyli yemleri tüketen yeme geç geçen civcivlerde artmıştır.Kuluçka sonrası yeme 48 saatlik gecikme, sindirim sistemi fiziksel ve morfolojik gelişimini önemli derecede kötüleştirmiştir. Metiyonin düzeyinin sindirim sisteminin fiziksel gelişimi üzerine etkisi sınırlı olurken, morfolojik gelişim üzerinde önemli bulunmuştur. Genel olarak % 0.99 ve üstünde artan M+S düzeyleri ince bağırsak morfolojik gelişimini artırmıştır. Yeme geç geçiş, pankreas tripsin aktivitesini azaltmıştır. Artan metiyonin düzeyi yeme geç geçenlerde pankreas amilaz ve kimotripsin aktivitesini , her iki yeme geçiş durumunda ise tripsin aktivitelerini artırmıştır.Farklı yaşlar ve verim parametreleri için belirlenmiş optimum M+S ihtiyaçları, yeme geç geçen civcivler için yüksek bulunmuştur. Optimum M+S ihtiyaçları üzerine kullanılan farklı modellerin etkisi aynı zamanda önemlidir. Eksponensiyal tahmin modelleri kırılan eğri modellerine göre daha yüksek M+S ihtiyaçları sağlamıştır.Sonuç olarak, 0-14 günlük dönem için etlik civcivlerin metiyonin ihtiyaçları üzerine yeme geçiş süresinin önemli etkiler yarattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experiment, it was aimed to determine the effects of feed/water accessing time of chicks after hatching on the methionine amino acid requirements in early nutrition and zootechnical performance, protein digestibility, physical and morphological development of digestive system and digestive enzyme activity of pancreas in broiler chicks.In this study, two experiments including performance and digestive system development traits were conducted. Experiments were conducted with day-old male broiler chicks fed basal pre-starter diet contained 0.39 % methionine (Met) or 0.75 % methionine+cystine (Met+Cys) and other experimental diets prepared by supplementing DL-methionine differing from 0.08 % to 0.40 % with 0.08 % increments. All experimental feeds were in mash form.In the performance experiment, 576 day-old Ross 308 broiler male chicks were randomly distributed into 12 treatments with 6 replicates in a 2 (immediately accessed to feed and water or accessed after 48 hour delaying) X 6 (Met level of diets) factorial arrangement of randomized block design. Similar to performance trail, 220 chicks were distributed into the treatments.Body weight (BW), body weight gain (BWG), feed intake (FI) and feed conversion ratio (FCR) were determined at the initial of experiment, 48 h, 4, 7, 10, 14, 32 and 42 d of ages and digestive system traits of chicks killed by cervical dislocation at 48th h and 4th d of ages were investigated. Protein digestibility was determined at the 9th d of age.Delaying of 48h to access to feed after hatching significantly reduced BW, BWG and FI of broiler chickens, but improved FCR. Effects of Met level on BW, BWG and FCR were significant, but not for FI. BWG and FCR were improved by 0.99 % or higher levels of Met+Cys for 0-7d and by 0.91 % or higher levels of Met+Cys for 0-14d of age. No significant interaction between feed accessing time and Met levels was observed for performance data. Effects of treatments on the mortality were not also significant. Carcass traits were not usually affected by main factors, but abdominal fat was reduced by delaying in feed accessing time.Increasing Met+Cys level to 0.99 % for delayed chicks to access to feed improved protein digestibility of 9d of age, but not for early-feed accessing time.A delay of 48h to access to feed after hatching significantly impaired physical and morphological development of digestive system. Effects of Met levels were limited on the development of physical development, while significant on the morphological development. Generally, 0.91 % or higher levels of Met+Cys increased morphological development of small intestine. Delaying in access to feed reduced trypsin activity of pancreas. Increasing Met+Cys levels enhanced pancreatic amylase and chymotrypsin activity for chicks delayed access to feed, and trypsin activity for both statement of feed accessing time.Determined optimum Met+Cys requirements for both different ages and different production parameters were higher for delayed chicks in feed accessing time. Effects of prediction models on optimum Met+Cys requirements were also important. Exponential prediction models provide higher Met+Cys requirements than that of Broken-Line models.As a conclusion, it was determined that feed accessing time had significant effects on the Met requirements of chicks for 0-14d of ages.