Farklı oranlarda probiyotik ilaveli karma yemlerle beslenen bıldırcınların büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of different levels of probiotic supplementations on growth performance of qoails
  1. Tez No: 256284
  2. Yazar: ÖMER ÖZŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma farklı probiyotik seviyelerinin, japon bıldırcınlarında büyüme performansı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede 1 günlük yaşta toplam 720 adet bıldırcın her biri 4 tekerrürden oluşan 5 gruba ayrılmıştır. Deneme grupları kontrol (katkısız), % 0.05, % 0.075, % 0.1 ve % 0.125 seviyelerinde probiyotik içerecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırma, 0-3. ve cinsiyet ayrımının yapıldığı 3-5. haftalar şeklinde 2 döneme ayrılmıştır. Denemede canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı ile bazı kesim ve karkas kriterleri incelenmiştir. Araştırma sonunda, yemlere farklı düzeylerde probiyotik ilavesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı gibi performans değerleri üzerinde etkisi tesbit edilmemiştir (p>0.05). Sadece denemenin ilk dönemi olan 3. hafta sonunda % 0.075, % 0.1 ve % 0.125 seviyelerinde canlı ağırlıklar kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different levels of probiotic supplementation on Japanese quails? performance. 720, day-old quails were divided into five dietary treatments with four replicates. Five dietary treatments consisting of no probiotic (control), 0.05 %, 0.075 %, 0.1 and % 0.125 probiotic levels consequently. The trial was divided two periods as 0 to 3. and 3 to 5. weeks which sexual definition has been practiced. In the research, body weight, body weight gain, feed intake and feed conversion ratio, some carcass and slaughter characteristics were established. At the end of trial there was no found significant difference on performance characterictics such as body weight, body weight gain, feed intake and feed conversion ratio which was caused by probiotic or its levels. Except at the end of 3rd week, body weight was increased significantly (p0.05).