Bazı siyanobakterilerin biyogübre olarak kullanım potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of potential use as biofertilizer of some cyanobacteria
- Tez No: 318301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN ÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, biyokütle, toplam protein, toplam karbonhidrat ve klorofil-a içeriği üzerine farklı konsantrasyonlardaki NaCI (10, 25, 50, 100, 200 mM), KCI (10, 25, 50, 100, 200 mM), glikoz (10, 20, 40, 80 mM), sukroz (10, 20, 40, 80, 160, 320 mM) ve mannitol (10, 20, 40, 80, 160, 320 mM)'ün etkisi Anabaena sp., Gloethece sp. ve Synechocystis sp.'de denenmiştir. Çalışmada kullanılan siyanobakteriyel türlerin optimal pH' ı 9 olarak, optimal ışık şiddeti ise 900 luks olarak belirlenmiştir Logaritmik fazdaki kültürler (35) bu çalışmada kullanılmıştır. Çalışmamızda, bazı siyanobakterilerin gelişimleri NaCI stresinde inhibe olmuştur, oysaki bazı siyanobakterilerin gelişimleri başlangıç NaCI konsantrasyonuyla stimüle olmuştur. Tüm siyanobakteriyel türlerin gelişimleri KCI stresinden baskılanarak etkilenmiştir, Anabaena sp. GO4 ve GO5 hariç. Tüm türler başlangıç glikoz konsantrasyonunda stimule olmuş ancak artan konsantrasyonlarda gelişimleri inhibe olmuştur. Siyanobakteriyel türlerin tamamı 320 mM sukroz konsantrasyonuna kadar gelişim göstermiştir, Anabaena sp. GO4 ve GO5. Benzer bir şekilde siyanobakteriyel türlerin tamamı 320 mM mannitol konsantrasyonuna kadar gelişmişlerdir. Kültürlerin klorofil-a, toplam protein ve karbonhidrat içerikleri spektrofotometrik metodlar kullanılarak belirlenmiştir. Kültürlerin nitrojenaz aktiviteleri asetilen indirgeme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Anabaena sp. GO1 farklı tuz ve ozmotik streslere en iyi yanıtı vermiştir. Bu kültür yüksek nitrojenaz aktivitesi göstermiştir (Anabaena sp. GO1 için, 9,81 nmol/mg.h). Sonuç olarak, Anabaena sp. GO1 nitrojenaz aktivitesi için en iyi performansa sahiptir ve stres koşulları iyi tolere edilmiştir, bu nedenle tür biyogübre için uygun aday olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this sdudy, the influence of different concentrations of NaCI (10, 25, 50, 100, 200 mM), KCI (10, 25, 50, 100, 200 mM), glucose (10, 20, 40, 80 mM), sucrose (10, 20, 40, 80, 160, 320 mM) and mannitole (10, 20, 40, 80, 160, 320 mM) on the biomass, total protein and carbohydrate content and chlorophyll-a content were also tested on Anabaena sp., Gloethece sp. and Synechocystis sp. It was determined that optimal pH and light intensity of cyanobacterial spesies used in the study were 9 and 900 lux, respectively. Cultures in log phase were used in this study. In our study, the growths of some cyanobacteria are inhibited by NaCI stres, whereas the growths of some cyanobacteria has been stimulated by the initial NaCI concentration. Except Anabaena sp. GO4 and GO5, growth of all cyanobacterial species were sharply affected by KCI stres. All species were stimulated by initial glucose concentration but their growth were inhibited increasing concentration. Except Anabaena sp. GO4 and GO5, all cyanobacterial species were grown up to 320 mM sucrose concentration. Similarly, all cyanobacterial species were grown up to 320 mM mannitol concentration. Chlorophyll-a, total protein and carbohydrate contents of the all cultures were determined using spectrophotometric methods. Nitrogenase activities of cultures were determined using the acetylene reduction technique. At the end of this study, Anabaena sp. GO1 was the best responsed to different salt and osmotic stresses. The culture showed the higher nitrogenase activity (for Anabaena sp. GO1; 9,81 nmol/mg.h). As a result, Anabaena sp. GO1 had the best optimal performance for nitrogenase activity and is well tolerated to the stres conditions, fort his reason, the strain was determined as a suitable candidate for biofertilizer.