Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu'ndaki (ANK) Iridaceae familyasının revizyonu ve veritabanının hazırlanması
The revision of iridacae family at herbarium of the faculty of science (ANK) and preperation of the database
  1. Tez No: 256296
  2. Yazar: EBRU ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ANK Herbaryumun'da bulunan Iridaceae familyasına ait 390 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 5 cins ve bu cinslere ait toplam 78 takson tespit edilmiştir. Toplam tür sayısı 54'tür. 27 tür Türkiye için endemiktir.Iridaceae familyasının ANK Herbaryumu'ndaki türlere göre takson sayısı şöyledir: Iris (33), Crocus (32), Gladiolus (7), Gynandriris (1) ve Romulea (5)' dir. ANK Herbaryumu'ndaki Iridaceae familyası üyelerinin fitocoğrafik bölgelere dağılım yüzdeleri ise; İran-Turan % 30, Doğu Akdeniz % 24, Avrupa-Sibirya % 10, Öksin % 5 ve Akdeniz % 3' tür.
Özet (Çeviri)
Iridaceae family was revised at ANK Herbarium and found out that 390 plant specimens belonging to 5 genera and 78 taxa were deposited. Total species are 54. 27 species are endemic for Turkey.According to species in ANK Herbarium the number of taxa of Iridaceae family: Iris (33), Crocus (32), Gladiolus (7), Romulea (5) and Gynandriris (1). Phytogeographic areas are follows: Irano-Turanien % 30, East Mediterraenean % 24, Euro-Siberian % 10, Euxine % 5 and Mediterraenean % 3.