Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu'ndaki (ANK) Crassulaceae familyasının revizyonu ve veri tabanının hazırlanması
The revision of crasulaceae family at herbarium of the faculty of science and building up database University of Ankara (ANK)
  1. Tez No: 256302
  2. Yazar: SEDA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ANK'ta bulunan Crassulaceae familyasına ait 308 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 8 cins ve bu cinslere ait toplam 58 takson tespit edilmiştir. Türkiye Florası'ndaki Toplam tür sayısı 89'dır. Bunlardan 38 tanesi Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı %42,6'dır. ANK Herbaryumunda en çok dublet içeren ilk dört cins şöyledir : Sedum (216), Rosularia (34), Umbilicus (24), Sempervivum (17). Crassulaceae familyası üyelerinin fitocoğrafik bölgelere dağılım yüzdeleri ise ; Akdeniz % 47, Öksin % 35 ve İrano-Turanien % 18 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Crassulaceae family was revised at ANK and found out that 308 plant specimens belonging to 8 genera and 58 taxa were deposited. Total species in Turkey Flora are 89. 38 species are endemic for Turkey and the rate of endemism is % 42,6. The first four genera containing the high numbered species are as follows : Sedum (216), Rosularia (34), Umbilicus (24), Sempervivum (17). Phytogeographic elements of the area is are follows : Mediterraenean % 47, Euro-Siberian % 35, Irano-Turanien % 18.