Avlan gölü (Antalya-Elmalı) çevresi florası
The flora of the vicinities of Avlan lake (Antalya- Elmalı)
- Tez No: 256300
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma alanı Akdeniz Bölgesinin Güney kesiminde Antalya ili Elmalı ilçesi sınırlarında; Bey Dağlarının eteğinde yer almaktadır. Araştırma bölgesi bitki coğrafyası bakımından Mediterranean floristik bölgesinde yer almaktadır. Bölge Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Araştırma bölgesinde toplanan 700 adet bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 49 familyaya ait 158 cins ve 298 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Toplam taksondan 35 tanesi C2 karesi için yeni kayıttır. Araştırma alanındaki en zengin familya Asteraceae'dir. En zengin cins ise Rubiaceae familyasından Galium olarak belirlenmiştir. Alandan toplanan türlerin 54 tanesi endemik olup bunun bütün türlere oranı % 18,12'dir. Türlerin floristik bölgelere dağılımı ise şu şekildedir; Doğu Akdeniz; %18,12, İran-Turan; %10,40, Avrupa-Sibirya; % 3,02, Akdeniz; %8,38, Geniş yayılışlı ve Bilinmeyen ise %60,06' tür.
Özet (Çeviri)
The study area is situated with in the borders of Elmalı district in Antalya province at the South part of Mediterranean region and at the lower slopes of the Bey Mountains. Phytogeographycially this area belongs to the Mediterrranean phytogeographical region. 700 plant specimens were collected from the study area. As a result of identification of the collected specimens, 298 taxa at the specific and sub-specific ranks have been determined from the area which belongs to 49 families and 158 genera. Thirty-five of taxa were collected for the first time from square C2. The richest family and the richest genus of the research area were found as Asteraceae and Galium respectively. 54 of the collected plant species were endemic and its ratio to total is 18,12 %. The distribution of species according to the phytogeographical regions is as follows: East Mediterranean; 18,12 %, Irano-Turanian; 10,40 %, Mediterranean; 8,38 %, Euro-Siberian; 3,02%, Widespread and Unknown; 60,06 %.