Eğri uzay-zamanda dirac-tipi işlemcilerin simetrileri ve Killing-yano formları
Symmetries of dirac-like operators and Killing-yano forms on curved space-time
  1. Tez No: 256303
  2. Yazar: ÜMİT ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Manifoldlar üzerinde Clifford hesabı ve spinör hesabı çalışılmıştır. Killing ve konformal Killing vektör alanlarının genellemeleri olan Killing-Yano (KY) ve konformal Killing-Yano (CKY) formları incelenmiştir. Küresel simetrik uzay-zamanlar üzerinde KY formlarının açık ifadelerinin hesaplamaları yapılmıştır. Etkileşim terimi içeren ve içermeyen eğri uzay-zamandaki Dirac denkleminin birinci mertebeden simetrileri elde edilmiştir. Etkileşim teriminin olduğu durumda Dirac denkleminin simetrilerinin kuvvet alanı ile Clifford sıradeğişen KY formlarından yazılabileceği bulunmuştur. Dirac denkleminin diferansiyel formlara bir genellemesi olarak Kähler denklemi ve birinci mertebeden simetrileri çalışılmıştır. Korunum yasaları ve KY formları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. KY formlarından inşa edilen temel kütleçekimsel korunumlu akımlar elde edilmiştir. Bazı özel durumlar için bazı temel geometrik bağıntılar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Clifford calculus and spinor calculus on manifolds are studied. As generalizations of Killing and conformal Killing vector fields, Killing-Yano (KY) and conformal Killing-Yano (CKY) forms are considered. Calculations for explicit forms of KY forms on spherically symmetric space-times are done. First-order symmetries of Dirac equation with and without interaction terms on a curved background are established. It has been seen that in the existence of a interaction term, the symmetries of the Dirac equation are written from KY forms which Clifford commute with the force field. As a generalization of the Dirac equation to the differential forms, Kähler equation and its first-order symmetries are studied. Relations between conservation laws and KY forms are also considered. Basic gravitational conserved currents constructed from KY forms are established. Some basic geometric relations for some special cases are found.