Yüksek enerjili çarpıştırıcılarda dikuarkların üretimi
Production of diquarks in high energy colliders
- Tez No: 256307
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, yüksek enerjili çarpıştırıcılar olan proton-proton (pp), foton-proton ve elektron-pozitron'da skaler ve vektör dikuarkların üretimleri incelenmiştir. SU(3)XSU(2)XU(1) ayar grubu altında değişmez kalan efektif lagranjiyen yöntemi kullanılarak skaler ve vektör dikuarkların üretim oranları, bozunum genişlikleri ve skaler ve vektör dikuark sinyalleri tartışılmıştır. Foton-proton çarpıştırıcılarında skaler ve vektör dikuarkların birbirinden ayırt edilmesi için jet açısal dağılım grafikleri elde edilmiştir. Bu yüksek enerjili çarpıştırıcılarda skaler ve vektör dikuarklar için sinyal ve fon analizleri yapılmıştır. Hadron-hadron (pp), foton-hadron ve lepton-lepton çarpıştırıcılarında üretilebilecek skaler ve vektör dikuarklar için ulaşılabilecek kütle ve bağlaşım limitleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the production of scalar and vector diquarks at high energy hadron-hadron (pp), photon-hadron and lepton-lepton colliders are investigated. Production rates, decay widths and signatures of scalar and vector diquarks are discussed using the general SU(3)XSU(2)XU(1) invariant, effective Lagrangian method. The angular distributions of the jets are obtained to distinguish the scalar and vector diquarks at photon-hadron colliders. Signal and background analysis for scalar and vector diquarks are examined in the high energy colliders. The attainable mass limits and couplings are obtained for scalar and vector diquarks that can be produced in high energy hadron-hadron, photon-hadron and lepton-lepton colliders.