Karbon nanotüplerin elektronik özellikleri
Electronic properties of carbon nanotubes
- Tez No: 256306
- Danışmanlar: PROF. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Grafenin kıvrılarak nanometrik çapa ve mikrometrik uzunluğa sahip içi boş silindir şeklini almasıyla meydana gelen karbon nanotüpler, günümüzde hem teorik hem de deneysel fizikçilerin ilgilendiği bir boyutlu yapıların başında gelmektedir. Karbon nanotüplerin, hiçbir katkı maddesi olmaksızın sadece geometrik parametrelerinin (çapı, tüp yüzeyinin yönü, v.s.) değiştirilmesiyle elektronik özeliklerinin de değiştirilebilir olması ve bu özelliklerinden dolayı elektronik uygulamalarda önemli yer tutarlar. Çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle bir grafen tabakasının kristal örgü yapısı, daha sonra ise sıkı bağlanma ve etkin kütle yaklaşımlarıyla grafenin elektronik özelikleri incelenmiş, enerji durum yoğunlukları elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise grafenden yola çıkarak tek duvarlı karbon nanotüplerin kristal örgü ve geometrik yapısı incelenmiş, akiral karbon nanotüplerin enerji dağınım bağıntıları ve enerji durum yoğunlukları elde edilmiştir. Bu çalışmada, birçok alanda önemli rol oynayacak karbon nanotüplerin temel elektronik özellikleri incelenerek, gelecekte yapılacak çalışmalara zemin hazırlanmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, carbon nanotubes which are formed rolling a graphene sheet into a hollow cylinder having diameters in nanometric scales and lenghts in micrometers are one of the center of interest in quasi one-dimensional structures for both theoretical and experimental condensed matter physicists. Without dopping, only changing their geometrical parameters is sufficient to change electronic properties and thus they have potential applications in both electronics and opto-electronics. In the first part of the thesis, firstly crystal lattice structure of a graphene sheet is studied, next electronic properties of graphene are analyzed within the frame work of tight binding and effective mass approaches, and then the denisty of states of graphene is investigated. Finally, crystal lattice and geometric structures of single walled carbon nanotubes are analyzed. The thesis aims to prepare necessary background to understand more sophisticated electronic properties of such structures which play vital role in future electronics.