Kunduzlar baraj gölü (Kırka, Eskişehir)'ndeki balıkların Ligula sp. enfeksiyonu üzerine araştırmalar
Investigations on Ligula sp. infection of fishes from dam lake Kunduzlar (Kirka, Eskişehir)
  1. Tez No: 256318
  2. Yazar: MUSA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Ağustos 2008 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında Kunduzlar Baraj Gölü'ndeki bazı balık türlerinin (Cyprinus carpio, Carassius gibelio, Barbus plebejus, Capoeta tinca, Chondrostoma nasus, Leuciscus cephalus, Alburnus escherichii) Ligula intestinalis plerocercoid faunası araştırılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, üç balık türü (Chondrostoma nasus %1.1, 5.0±0, Leuciscus cephalus %12.1, 1.5±0,6, Alburnus escherichii %71.5, 3.0±2.1)'nün vücut boşluğunda Ligula intestinalis plerocercoidlerine rastlanılmıştır. Bu balık türlerinden C. nasus, Anadolu'daki L. intestinalis plerocercoidleri için yeni bir konak kaydıdır. Ayrıca, her bir balıkta kaydedilen parazitlere ait enfeksiyon yaygınlığı ile ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunlukları mevsimlere, balıkların boy ve eşey gruplarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presences of Ligula intestinalis plerocercoid fauna of some fish species (Cyprinus carpio, Carassius gibelio, Barbus plebejus, Capoeta tinca, Chondrostoma nasus, Leuciscus cephalus, Alburnus escherichii) from Kunduzlar Dam Lake, Turkey were investigated between August 2008 and May 2009. In the end of the study, Ligula intestinalis plerocercoid was identified in the body cavity of 3 host fishes (Chondrostoma nasus %1.1, 5.0±0, Leuciscus cephalus %12.1, 1.5±0,6, Alburnus escherichii %71.5, 3.0±2.1). From these fish species, C. nasus is a new host record for L. intestinalis plerocercoids in Asia Minor. In addition, minimum-maximum and mean intensity of parasites and infection prevalence were determined using seasonal, sex and size distribution of the each host fish species.