Bazı oksit dışı seramik?alüminyum karma yapıların basınçsız emdirme yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of some non-oxide ceramic-aluminum composites via pressureless infiltration method
- Tez No: 256341
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA, YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışmasında AlN, Si3N4, SiC ve B4C esaslı oksit dışı seramik?Al karma yapıların tepkin emdirme yöntemiyle üretim ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. İki kısımda yürütülen deneysel çalışmalarda; birinci kısımda Si3N4?Al, ikinci kısımda ise Si3N4 ve/veya B4C fazları yardımıyla tepkin emdirme sağlanan oksit dışı seramik?Al karma yapılarında başlangıç malzemelerinin özellikleriyle, süreç değişkenlerinin karma yapı üretimi ve elde edilen özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üretilen karma yapıların yoğunluk ve sertlik ölçümleriyle, içyapı incelemeleri, ultrasonik yöntemle elastik özellikleri ve faz analizleri gerçekleştirilmiştir. Alanyazından derlenen bilgiler ve elde edilen sonuçlar ışığında oksit dışı seramik?Al karma yapılarında ıslatma mekanizmaları açıklanmış ve ıslatma için olası itici gücün neler olabileceği tartışılmıştır. Üretilen Si3N4 esaslı karma yapıların balistik uygulamalarda kullanım potansiyelinin olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production and characterisation of AlN, Si3N4, SiC and B4C based non-oxide ceramic?Al composites were carried out via pressureless infiltration method. Experimental studies were conducted under two main groups. In the first part Si3N4?Al and in the second part non-oxide ceramic?Al composites that could be infiltrated by the aid of Si3N4 and/or B4C phases were investigated. The effect of the starting powder characteristics and processing parameters on the production and properties of the composites were investigated. Density and hardness measurements, microstructural investigations, analysis of the elastic properties and phase assemblage of the composites were done. Literature and experimental results were used to shed light on the wetting mechanism and possible driving forces of the wetting in the produced non-oxide ceramic?Al composites. It was determined that Si3N4 based composites may have a potential in ballistic applications.