Meydan kontrol kulelerinin ve donanımlarının tasarımına ergonomik bir yaklaşım Anadolu Üniversitesi Hava Alanı Meydan Kontrol Kulesi üzerine bir uygulama
An ergonomic approach to the design of aerodrome control towers and facilities implementation at Anadolu University Airport Control Tower
  1. Tez No: 256354
  2. Yazar: SALİH SABRİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN CAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ergonomide temel yaklaşım, anatomik, fizyolojik ve psikolojik özelliklerine ilişkin veri ve bilgilerin, çeşitli araç-gereç ve fiziki çevre tasarımında, kişilerin konforunu, sağlığını ve üretkenliğini arttıracak şekilde kullanmasıdır. Bir insan-makine sistemi olarak hava trafik sisteminin önemli bir sürecini oluşturan meydan kontrol süreci, uçuşun başladığı ve bittiği yerdir. Bu bağlamda uçuş emniyeti üzerinde doğrudan doğruya en önemli bir zinciri oluşturan bu sürecin yürütülmesini sağlayan insan faktörünün bulunduğu ortam, kullandığı donamımlar ve bunların yerleşimi çok önemlidir. Günümüzün en stresli işlerinden birisi olan hava trafik kontrolörlüğünde stresin etkisi ergonomik tasarımlarla azaltılabilir.Bu çalışmada meydan kontrol kulelerinde ergonomik yaklaşımlarla ortamın nasıl olması gerektiği tanımlanmıştır. Daha sonra Anadolu Üniversitesi hava alanı meydan kontrol kulesinin mevcut durumu verilerek ergonomi prensiplerine göre nasıl olması gerektiği tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic approach in ergonomics is to use data and information related to the anatomical, physiological, and psychological aspects of the equipment and of the environment in a way to increase the comfort, health, and productivity of the people. As a human-machine interaction system, the aerodrome control process which is part of the air traffic control is the place where the flight begins and ends. In this context, the human factors environment which is directly related to the flight safety, the equipment used for this and their locations are very important. The effects of the stress of the air traffic controllers, which work in the most stressful occupation of today, can be relieved by the application of ergonomic designs.In this study, how the aerodrome control towers and associated systems should design according to the ergonomic approaches is defined. Moreover, how the Anadolu University?s airport control tower should be improved according to the ergonomics principles is presented including the current situation.