Endüstriyel tasarım eğitiminde evrensel tasarım algısı
Universal design perception in industrial design education
- Tez No: 256353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. HAKAN KAĞNICIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; ?Evrensel Tasarım?ın endüstriyel tasarım eğitimindeki önemi ve yeri incelenmiştir. Evrensel tasarım kavramı, kavramının oluşumundaki önemli basamaklar ve evrensel tasarım prensiplerin uygulandığı ürün tasarımları örneklerle anlatılmıştır.Geleceğin tasarımcıları için bu tasarım yaklaşımı konusunda farkındalıklarının artması, evrensel tasarımı benimsemeleri ve tasarım becerilerinin artması için çeşitli metot ve uygulanması gereken unsurlar önerilmiştir. Bu çalışmada 2009 yılında Türkiye ve KKTC'de eğitim vermekte olan 20 Endüstriyel Tasarım/Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünün 2009-2010 ders yılı müfredatlarına ulaşılmıştır. Bu bölümlere ait ders içerikleri evrensel tasarım açısından incelenmiş, yurtdışında yapılan kurumsal ve deneysel çalışmaların incelenmesi ve analiz edilmesiyle Türkiye ve KKTC'de evrensel tasarımın endüstriyel tasarım eğitimindeki yerinin ve algısının belirlenmesi hedeflenmiştir. Böylece Türkiye ve KKTC'de eğitim veren Endüstriyel Tasarım/ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümleri için yol gösterici bir çalışma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the importance and the place of the ?Universal Design? concept are studied. The Universal design concept and the important steps of the formation of this concept are being exposed; the concept is explained by examples that are shaped with universal design principles.Some methodologies and factors for universal design education are defined to increase the awareness and sensibility about the designing skills of designers of the future. In this study, the 2009-2010 years curriculums of the 20 Industrial Design Departments in Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus are reached. The place and perception of universal design in industrial design education in Turkey and TRNC is intended to be designated by analyzing the contents of the course which are given in these curriculums, comparing the institutional and experimental researches in the term of industrial design. Consequently a guide study is prepared for the design departments in Turkey and TRNC.