İleri kan dereceli saanen melezi keçilerin Mersin koşullarında adaptasyonu ve verimleri üzerine bir araştırma
A research on adaptation and yield of improved saanen crossbred goats under Mersin conditions
- Tez No: 256403
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Mersin İli Akdeniz İlçesi Dikilitaş Beldesinde yer alan bir çiftlikte yürütülmüştür. Hayvan materyali olarak Çanakkale bölgesinden getirilen 168 baş ileri kan dereceli Saanen çepiçleri ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinden temin edilen Çukurova Saaneni tekelerle kullanılmışlardır. Araştırma materyali anaların (keçilerin) adaptasyon yetenekleri ve verimleri incelenmiştir. Ayrıca araştırma materyali hayvanlarda Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarında rektal sıcaklık, nabız sayısı ve solunum sayısı gibi fizyolojik adaptasyon parametreleri saptanmış, Şubat ayında total serum kolesterol, kalsiyum ve glikoz gibi kimi kan parametre değerleri ölçülmüştür.Deneme materyali olan keçilerin doğum öncesi ve sonrası ağırlıkları, laktasyon süt verimleri ile oğlakların doğum ağırlıkları alınmış büyüme ve gelişmelerine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted at a farm located in of Dikilitas district Mersin province. The animal material were consist of improved Saanen crosses (Saanen x Hair goat) at 9 months of age brought from Canakkale region, mated with Cukurova Saanen bucks delivered from the Cukurova University Agriculture Faculty. Adaptation parameters of does and their performances of does are determined.Physiologic adaptation parameters such as, rectal temperature, pulse rate and respiration rate are determined in November, February, May and August whereas total serum cholesterol, calcium and glucose levels in the blood were determined only in February. Besides, birth weight of kids and pre-partum weight, postpartum weight and lactation milk yield of improved Saanen crosses (Saanen x Hair goat) are determined.