Karboksil uygulamasının ihraç edilen üzüm, kayısı, kiraz meyvelerindeki verim ve kalite üzerine etkisi
Effects of carboxyl application on fertility and quality of exported grape, apricot and cherry
  1. Tez No: 256404
  2. Yazar: DERYA UĞURLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, 2009-2010 yıllarında Manisa/Alaşehir ilçesi üretici bahçelerinde yetiştirilen Sultani Çekirdeksiz üzüm, Hacıhaliloğu kayısı ve 0900 Ziraat kiraz çeşitlerinde karboksil uygulamalarının verim ve kalite üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla ağaç başı verim yanında meyve ağırlığı, çekirdek ağırlığı, meyve eni ve boyu, meyve rengi, kalibre değerleri, SÇKM, asitlik ve olgunluk indisi laboratuar analizleri ile saptanmıştır.Çalışma sonucunda karboksil uygulamalarının Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde tane ağırlığı, tane eni, tadım değerleri, asitlik, olgunluk indisi, Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinde tadım ve SÇKM miktarı, 0900 ziraat kiraz çeşidinde ise sadece tadım değerleri üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. İncelenen diğer özellikler üzerine karboksil uygulamaların önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of yield and fruit quality. Carboxyl applications were done on Sultani seedless grapes, Hacıhaliloğu apricot and cherries of Agriculture 0900 which were cultivated in the gardens of growers in the years 2009-2010 in Manisa / Alaşehir. As well as yield of each tree, weight of Fruit, weight of seed, width and length of fruit, color of fruit, calibre values, the sugar content of fruit, index of acidity and ripeness.As a result of this study,was determined that was done statistically significant effects on weight , width of fruit, tasting values, index of acidity and ripeness of Sultani seedless grapes, on tasting and it?s amount of sugar content of Hacihaliloğlu apricot and only on the values of tasting on 0900 agriculture cherry. It was determined that Carboxyl applications wasn?t any significant effect on the other values which have been obtained..