Tekstil terbiye işletmelerinde ramöz makinasında enerji tasarrufu
Energy recycle from stenter in textile companies
  1. Tez No: 256429
  2. Yazar: FUNDA UÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Science and Technology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı enerji yoğun bir sektör olan tekstil sanayinde, enerjinin en çok kullanıldığı bölümlerden biri olan boya terbiye dairesinde, ramöz makinasında kullanılan enerjiyi minimize etmektir.Kurutma, apre ve fikse amaçlı kullanılan ve konveksiyon kurutma metoduyla çalışan ramöz makinasında bu işlemleri yapmak için kullanılan hava debisini, minimum seviyeye düşürerek birbirinden farklı kumaşlarla deneyler yapılmıştır.Deneysel çalışmalarda üretimin düşmemesi ve kumaştaki kalite şartlarının bozulmaması şart olarak alınmıştır.Her bir deneyden sonra deney sonuçlarını gösteren çizelgeler hazırlanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this study is minimizing the used energy in stenter which is the most energy consumer of textile finishing operations.The main working method of stenter is convection drying method and stenter is generally used for drying, finishing and fixing. In these experiments; the air flow rate, which is required for processing of drying, finishing and fixing, have been decrased to minimum level for each different type of fabrics. In these experiments, fabric quality and production quantity should not be changed.After each experiments, the experiment?s values have been shown in charts and results have been commented.