Ülkemizde yetiştirilen bazı mercimek çeşitlerinin bileşimlerinin belirlenmesi
Determination of the composition of some lentil varieties grown in our country
  1. Tez No: 256428
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERTAÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan 10 farklı mercimek çeşidi (Sazak 91, Kayı 91, Kafkas, Çiftçi, Özbek, Fırat 87, Çağıl, Seyran 96, Altıntoprak ve Yerli Kırmızı) kullanılmış ve bunların bazı fiziksel (1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve elek boyut analizi), kimyasal (nem, ham protein, nişasta, ham yağ, ham lif, kül ve potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko içerikleri) ve fizikokimyasal özellikleri (hidrasyon kapasitesi ve pişme süresi) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 different lentil varieties (Sazak 91, Kayı 91, Kafkas, Çiftçi, Özbek, Fırat 87, Çağıl, Seyran 96, Altıntoprak and Yerli Kırmızı) that are grown in our country were used and their certain physical (1000 grains weight, hectoliter weight, and sieve size analysis), chemical (moisture, crude protein, starch, crude lipid, crude fiber, ash, and potassium, phosphorus, calcium, magnesium, iron and zinc contents) and physicochemical properties (hydration capacity and cooking time) were determined.