Bir oluklu mukavva fabrikasında enerji tasarrufu potansiyelinin belirlenmesi
Energy assessment and conservation measures in a certain corrugated cardboard facility
  1. Tez No: 256452
  2. Yazar: MEHMET RAŞİT YOZGATLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALTUNTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Enerji kullanımı bir üretim sırasında ana maliyetlerden birini oluşturmakta ve bir endüstriyel kuruluşun başarısında, etkin ve ekonomik enerji kullanımı kritik bir rol oynamaktadır. Endüstriyel tesislerde, etkin ve verimli enerji kullanımını sağlamak için alınabilecek basit ve ispatlanmış yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları, ısı transferini en aza indirmek için yalıtım uygulanması, elektrik motoru ve diğer enerji kullanan ekipmanların verimli olanlarının seçilmesi, ısı geri kazanım sistemlerinin kullanımı, uygun yakıtın kullanımı, yüksek verimli aydınlatma sistemlerinin kullanımı, kompresörlerin verimli çalıştırılmaları, ve üretimi arttıracak diğer yöntemlerdir. Türk endüstrisinde enerji kullanımının yeterince verimli olmadığı ve dolayısıyla enerjinin daha etkin kullanımı ve tasarrufu için büyük bir de potansiyelin olduğu düşünülmektedir. Bu durum Kayseri'deki bir endüstriyel tesiste incelenmiştir. Bir oluklu mukavva üretim fabrikası olan ÜÇYILDIZ'daki incelememiz, bu tesiste birçok enerji tasarrufu imkânı olduğunu göstermiştir. Bu endüstriyel tesiste toplam tasarruf potansiyeli yaklaşık yılda 48,853 TL (33,000 USD) olarak hesaplanmıştır. Bu rakam, endüstriyel tesisteki toplam enerji maliyetinin % 12.2'sini oluşturmaktadır. Üçyıldız kutunun tek vardiya halinde ve haftada 6 gün çalışması, günde 24 saat ve yılda 365 gün çalışan bazı fabrikalara nazaran, tasarruf rakamlarının daha küçük olmasına neden olmuştur. Ayrıca bu sebeple geri ödeme süreleri de, o fabrikalara nazaran yüksek olmuştur. Fakat hiçbir tasarruf küçümsenmemeli ve tasarruf imkanı olan birimler hemen değerlendirmeye alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Effective and economic energy use is critical for the success of any industrial facility since energy consumption makes one of the primary costs during production. There are simple and well-proven measures that can be taken to improve the effectiveness of the energy use and energy conservation in industrial facilities. Some of these measures include insulation to minimize heat losses, use of efficient motors and other energy consuming equipment, using heat recovery systems, changing the fuel, using high efficiency lighting, reducing the cost of compressed air, and enhancing productivity. We believe that energy use by Turkish industry is not efficient enough and there is a large potential for more effective use of energy as well as energy conservation. This is explored with this thesis by studying one industrial facility in the city of Kayseri. Our investigation in Üçyıldız ? a corrugating cardboard manufacturing plant ? show that many sites with energy conservation opportunities exist. The total savings potential in this facility are estimated to be 48,853 TL, equivalent to about 33,000 USD per year. This value represents 12.2 percent of the total energy consumption in the facility. In Üçyıldız, working only a shift and 6 days on a week, respect to facilities that works 24 hours in a day and 365 days in a year, cause to smaller occupation quantities. Otherwise, because of this reason , the payback periods are longer than that facilities have. But neither occupation must?nt be despised. And immediately evaluate which unit has occupation potential.