İnşaat sektöründe kıyaslama
Benchmarking in construction industry
  1. Tez No: 104099
  2. Yazar: SERGİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Organizasyonlar, sürekli değişen ve gelişen çevreye ayak uydurmak zorunda kalmış, bu yönde yönetim ve organizasyon düşüncelerinde gelişmeler gerçekleştirmiş, sürekli değişen ve gelişen çevre şartlarına uymak için sürekli gelişme felsefesini yaratmışlar, bu felsefeyi hayata geçirmek için çeşitli yöntemler benimsemişlerdir. Bu yöntemlerden biri olan kıyaslama, dünyada üretim sektöründe geniş uygulama alanı bulmuş, organizasyonlara çok büyük ilerleme fırsatları sunmuştur. Kıyaslama, bir kuruluşun, kendi başarısında anahtar rol oynayan süreçlerinin verimliliğini, o süreçleri uygulamakta en yüksek verimliliği gösterdiği kabul edilen ya da bilinen bir diğer organizasyonun verimliliği ile karşılaştırarak, diğer organizasyonun nasıl en iyi verimliliğe ulaştığını anlayıp, kendi uygulamalarında gerekli iyileştirmeleri yapıp, gelişmeyi sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği çabadır. İnşaat sektörü, kendi rekabet ortamı içerisinde, kendine özgü yapısı sebebiyle, yönetim ve organizasyon düşünce ve uygulamalarındaki gelişmeleri kendine adapte etmekte geç kalmaktadır. Bu çalışmada, inşaat sektörüne, ihtiyacı olan kavramların tanıtılması amaçlanmış, sürekli gelişme ve toplam kalite yönetimi anlayışları tanıtılırken, kıyaslama tekniğin ana hatları aktarılmıştır. Kıyaslama kavramının, dünya inşaat sektörlerindeki durumunu ortaya koymak için bir literatür araştırması yapılmış, Türk inşaat sektöründe kıyaslamanın durumunu ortaya koymak amacıyla bir alan çalışması yapılmış, sektörün kendine özgü yapısı içinde, bu son derece etkin gelişme aracından ne derece faydalandığı ya da faydalanabileceği araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda görülmüştür ki; dünya inşaat sektörlerinde kıyaslama uygulamaları henüz çok gelişmiş değildir. Anket yapılan, Türk inşaat sektöründeki büyük firmalar ise verimlilik ölçüm alışkanlığına sahip olmakla birlikte, kıyaslama uygulamaları konusunda henüz herhangi bir ilerleme kaydetmemişlerdir. Ancak bu firmaların alt yapılarının ileride yapılacak olan kıyaslama çalışmaları için uygun olduğu gözlemlenmiştir. Yapılacak olan kıyaslama çalışmaları için sektör üstü bir kuruluşun öncülük etmesi gerekmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organizations have always needed to adapt to their environment and improve their management and organization skills. In order to survive in a continuously changing and improving environment, the organizations had to create a philosophy called“continuous improvement”and develop tools for employing continuous improvement in their business operations. Benchmarking, being one of those tools, has been widely used in manufacturing industry and has enabled this sector to improve successfully. Benchmarking as definition is; a company's efforts to benchmark performance of a vitally important key process of its with performance of another company's same process. This other company needs to be regarded or known as the best company that employs this particular process successfully. The aim is to understand how the other company is perfect with this process and develop tools to improve its own. Construction sector, being unique in its own competitive industry, is rather slow at employing new management and organization ideas in its practices. Aim of this project is to introduce the necessary terms to construction industry, make it familiar with continuous improvement and total quality management, as well as to define benchmarking as a tool for improvement. In order to obtain a picture of benchmarking practices in construction industry in the world, a literature search has been undertaken. A survey has also been made to figure out benchmarking practices in the Turkish construction industry and to see whether this efficient tool is or can be used in this very unique sector. These studies have proved that benchmarking practices in the construction industry in the global scale are not very advanced. It has been also noted that the surveyed companies in the Turkish construction industry do measure performance of their operations, but do not employ benchmarking as a tool yet. However, it is understood vinthat these companies have capabilities to employ benchmarking in the future. In order to introduce benchmarking to Turkish construction industry and initiate benchmarking practices need for a specific organization is obvious. IX IfT* fllo es ^ yy 3| 12 ^