3d-geçiş metali ni katkılı Zn1-xNixO ve 4f-lântanit Gd katkılı Zn1-xGdxO bileşiklerinin yapısal ve manyetik özellikleri
3d transition metals Ni and lantanit Gd substituted Zn1-xOx compounds of structural and magnetic properties
- Tez No: 256531
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ, YRD. DOÇ. DR. AHMET EKİCİBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, katıhal tepkime yöntemi kullanılarak Zn1-xMxO biçiminde bileşikler oluşturulmak amacıyla M yerine Gd ve Ni elementleri kullanıldı. Bileşikler oluşturulduktan sonra yapısal ve manyetik özellikleri araştırıldı. ZnO ve katkılı ZnO bileşiklerinin mikro yapıları ve fiziksel özellikleri ile katı formdaki malzemelerin manyetik, yapısal özellikleri ve faz dönüşümleri gözden geçirildi. Katkılama ile meydana gelen yapısal değişiklikler Diferansiyel Termal Analiz (DTA), TGA, X-ışınları kırınım desenleri (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), EDX, ve oluşan manyetik değişiklikler ise VSM ile M-T ve M-H ölçümleri yapılarak incelendi. Yapısal analizler Zn1-xNixO'nun mükemmel bir biçimde oluştuğunu manyetik ölçümlerin ise Ni konsantrasyonu arttıkça antiferromanyetik yapıya kaydığını ortaya koydu. Zn1-xGdxO yapısı ise iyi oluşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to create compounds in the form of Zn1-xMxO, Gd and Ni were used for M by using solid state reaction method. Once the compounds were prepared, their structural and magnetic properties were investigated in detail. For this reason, in the first part of this work; the microstructural and physical properties of ZnO and doped ZnO compounds have been summarized. Some theories of magnetism, structural properties of condensed materials and their phase transformations are reviewed. Structural changes due to the thermal process and doping were investigated via Differantial Thermal Analysis (DTA), X-ray difraction pattern (XRD), scanned electron microscope (SEM) and EDX, and on the other hand changes occuring in the magnetic properties are investigated by M-T and M-H measurements by using VSM magnetometer.