Su sıcaklığının pasifik beyaz karidesinin (Litopenaeus vannamei) mevsim dışı üremesine etkisi
Effect of water temperature on off-season reproduction of pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei)
  1. Tez No: 256536
  2. Yazar: MEHMET KUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu proje, Amerikan orijinli bir karides türü olan ve 2008 yılında post-larvaları Çukurova Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi tarafından, Tayland'tan getirtilerek tesislerimizde anaç oluncaya kadar büyütülen Pasifik beyaz karidesi (Litopenaeus vannamei) karides türünün üremesinin kontrol altına alınabilmesi amacıyla farklı teknikler kullanılarak mevsim-dışı olgunlaştırılması ve yumurtlatılması ile ilgili araştırmaları kapsamaktadır. Denemede kullanılan anaçlar, Nisan (2009) ayında, 3 ayrı gruba (1. Grup: Kontrol, 2. Grup: Gözsapı kesilenler, 3. Grup: Sıcak/soğuk dalgalanması uygulananlar ayrılmıştır. Grupların her biri 2-m çapında birer adet yuvarlak tanka m2'ye 9,55 karides (2:1, dişi/erkek oranı) olacak şekilde stoklanmışlardır. Gözsapı kesilen grup daha hızlı ovaryum olgunlaştırmış, ancak tüm gruplarda ilk yumurtlamalar denemenin 25-28. günlerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This project covers investigations on how to control off-season maturation and spawning of an American shrimp species Pasific white shrimp (Litopenaeus vannamei), of which post-larvae were brought into our country for the first time by Ç.U., Faculty of Fisheries from Thailand in 2008, by using various maturation techniques. For the experiment, the broodstock were separated into three groups (Group 1: Control, Group 2: Ablated, and Group 3: Temperature fluctuated) in April 2009. Each group was stocked into a 2-m diameter round tank at density of 9.55 shrimps/m2 (2:1, female/male). Eyestalk-ablated group developed their gonads faster than the other groups but first spawnings were achived on 25-28th days of the experiment in all the groups.