İzmir ili Kınık ilçesinde sözleşmeli mısır tohumluğu üretiminin mevcut durumu ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi
Current stuation of contractual seed corn production signed in Kinik county of Izmir provience and its economical assessment
  1. Tez No: 256543
  2. Yazar: DURAN ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 2005 yılında bölgede yapılan mısır tohumluğu üretiminin mevcut durumunu, sistemin işleyişini ortaya koymak, sözleşmeli mısır tohumluğu üretimi uygulamalarını incelemek, mısır tohumluğu üretimi uygulamalarında karşılaşılan izolasyon, fiyat politikaları gibi sorunları belirlemek ve çözüm önerilerinde bulunmak, bu üretim dalını ekonomik olarak değerlendirmek ve bölgede üretimi yapılan diğer ürünlerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada sözleşmeli üretimin faydalı yönleri belirlenmiş, sözleşmeli üretimdeki bazı aksaklıklar ortaya konmuş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Yapılan çalışmaya göre çiftçinin mağdur olduğu konulardan üreticinin hakkı olan ıskartaların üretici hak edişi olarak geri ödenmesi gerektiği ve bu konuda ilgili bakanlıkların devreye girmesi gerektiği belirlenmiştir. Diğer yandan fiyat uygulamaları konusunda çözüm önerisi getirilmiştirÜretici açısından karşılaşılan genel sorunlar arasında fiyat uygulamaları, hak edişlerdeki yapılması gereken düzenlemeler, uygulanacak devlet primi konusunda farklı bir sistemin getirilmesi gerektiği dikkat çekmiştir. Ekonomik olarak incelendiğinde ise diğer ürünlere göre daha avantajsız olduğu belirlenmiştir.Tohumluk tarım en karlı sektörlerindendir ve Türkiye AB bünyesinde ağırlığı tarım olan bir ülkedir. Ülkemiz yeterli araştırıcı sayısı ve ekolojik olanakları itibariyle AB ülkelerinin ve komşu ülkelerin tohumluk ihtiyacını karşılayan tohumluk merkezi olmaya hazırdır. Bu konuda bu şekilde bölgeler itibariyle tohumluk dallarının önemini belirleyen çalışmaların yaygınlaşması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to show the existing situation of the maize seeding in certain region in 2005, to expose running of the system, to analyze the applications in production of contractual maize seeding, to determine problems in the applications of maize seeding production and propose solutions, evaluate economically this production sector and compare the other crops.In this study useful points of the contractual production are determined. Some problems are exposed in contractual production and proposed ways of solution. According to this study one of the wronged producer subjects is the producer discard rights. These discard rights must be paid back to the producer as a producer rights and for this subject the concerned ministries must be a part of an activity. On the other hand a solutions is proposed to the price applications.The general problems in producer side are price applications, arrangements that have to do in holder of a right (hakediş), necessity a better system in government support. Maize seeding analyzed economically and shown that has less advantage with comparing the other crops.Seeding agriculture is one of the most profitable sectors and according to largely about agriculture Turkey is country in European Union. Turkey has necessary researcher and ecologic conditions. So that Turkey can meet seeding requirements of EU and its neighboring countries. As a result of that Turkey is ready to become regional seeding center. It is necessary to make more regional researches which emphasize the importance of regional seeding, like this study.