Zaman serisi analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of time series analysis methods
  1. Tez No: 256553
  2. Yazar: SİBEL OĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde zaman serileri hakkında genel bilgiler verilmiş ve analiz yöntemleri incelenmiştir. 1995?2008 yılları arasında Türkiye'deki inek sütü fiyatlarına, Holt Üstel Düzleştirme ve Box-Jenkins yöntemleri uygulanmış, seriye ait tahminlemeler yapılmıştır. Kullanılan yöntemlerden seriye uygun olanını belirlemek için Ortalama Mutlak Yüzde Hata (MAPE) değerleri karşılaştırılmıştır. Her iki yöntemin de başarılı tahminler ürettiği görülmüştür. Son olarak, Holt üstel düzleştirme ve Box-Jenkins yöntemleri ile gelecek üç yılın inek sütü fiyatları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
General informations about time series have been given and analysis methods have been examined in this thesis. The Holt Exponential Smoothing Method and Box-Jenkins Method were applied to cow milk prices in Turkey between the years 1995 and 2008, and forecasts belong to series were performed. Mean Absolute Percentage Error (MAPE) values were compared to determine the most convenient method for the series. Successful forecasts were produced by using these two methods. Finally, Price of cow milk for next three years have been estimated with Holt exponential smoothing and Box-Jenkins methods.