Olimpiyat köyleri tasarım ve planlama ilkelerinin 'Unıversiade 2005 İzmir' örneğinde peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi
Exploring the design and planning principles of olympic villages in terms of landscape architecture on 'Universiade 2005 Izmir'
- Tez No: 256552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİYE GÜLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yunanistan'da antik dönemde her dört yılda bir olarak yapılan Olimpiyat Oyunları,bugün tüm ülkelerin organizasyonunu almak için yarıştıkları dünyanın en büyük spor olayı haline gelmiştir.Olympia'da dönemin şartlarına göre gelişmiş tesislerde düzenlenen ancak yöresel olan oyunlar,günümüzde tüm dünyanın katıldığı büyük organizasyonlarla,çok fazla yatırımın yapıldığı tesislerde düzenlenmektedir.Bu çalışmada İzmir kentinde düzenlenmiş olan Universiade Olimpiyat Oyunları,olimpiyat oyunları organizasyonu,olimpiyat köyü ve tesisleri yerleşimi açılarından incelenerek peyzaj mimarlığı tasarım ve planlama ilkeleri bazında irdelenmiştir.Ortaya çıkan bazı olumlu ve olumsuz durumlar nedenleriyle birlikte tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Ancient Greek Olympic Games,Which haad been organised in every 4 years of period,today has become the biggest sport festival which many countries compete to host for this organisation.In Olyimpia it had achieved in appropriate foundations but it was local,nowadays it occurs as a great organisation with many countries,participation in foundations that governed by enormous financial resources.In this study,Universiade Olympiad Games which is organized in İzmir city are determinate related to landscape design and planning principles in context of alimpiad game organization,olimpic village and facility locations.Emergent some negative and positive situations are discussed within their causes.