Polioksimetilen'in (delrin) işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of the machinability of polyoxymethlene (delrin)
- Tez No: 256566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Polioksimetilen, fermoldehitin polimerizasyonu ile elde edilen ve endüstride yaygın bir biçimde kullanılan bir mühendislik plastiğidir. Polioksimetilen , üstün çekme ve eğilme mukavemeti, sertliği, boyutsal kararlılığı, tokluğu, yorulma dayanımı, solvent, yakıt ve aşınma direnci, kendinden kaydırıcılığı ile metaller ve sıradan plastikler arasındaki boşluğu doldurmaktadır.Bu çalışmada, polioksimetilenin torna ile işlenmesinde takım geometrisi, kaplama, kesme hızı, ilerleme, kesme sıvısı kullanımı gibi işlem parametrelerinin iş parçası yüzey pürüzlüğüne etkileri deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyoxymethelen is a plastic which is produced by polymerization of formaldehyde. It is used widely on industrial areas. Polyoxymethelen has good physical and chemical properties. So it accedes to request between metals and ordinary plastics.In this study, the effects of the cutting parameters such as tool geometry, coatings, cutting speed, feed rate and cooling on the surface roughness when turning polyoxymethelene was experimentally investigated.