Elektromekanik eyletimli bir kanat tahrik sistemi için denetleyici tasarımı
Design of an electromechanical fin actuation control system
  1. Tez No: 256567
  2. Yazar: ÜNAL FİDAYE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde; güdümlü mühimmatlar ve insansız hava araçları gibi sistemlerin başarımını belirleyen en önemli alt bileşenlerden biri olan kanat tahrik sistemlerinin, gerçek uçuş durumunda maruz kaldığı etkiler göz önüne alınarak tasarlanan denetim sistemlerinin başarımları karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, elektromekanik eyletimli bir kanat tahrik sisteminin matematiksel modeli kullanılarak PID (oransal, tümlevsel ve türevsel), sliding mode control (kayan kipli denetim) ve kayan kipli denetleyicinin ilgili parametrelerinin bulanık mantıklı bir algoritma aracılığıyla değişen uçuş koşullarına göre güncellendiği uyarlamalı kayan kipli denetim sistemi tasarımı yapılmıştır.Bilgisayar benzetimleri sonucunda tasarlanan denetleyicilerin başarımları karşılaştırılmış ve ortalama akım tüketimi ile benzetim sonundaki durağan durum hatası değerleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, diffrent type of control systems are designed for an electromechanical fin actuation system, which is one of the most important subsystems of guided munitions and unmanned vehicles. Fin actuation systems are subject to nonlinear aerodynamic effects in addition to some other noise and disturbance sources throughout the flight.In this study, using the mathematical model of fin actuation system; PID controller, sliding mode, time varying sliding mode and fuzzy sliding mode controllers are designed.The performance charecteristics of the proposed control systems are compared by means of computer simulations, average current and steady state error values are examined.